Česká firma zabývající se internetovou bezpečností a ochranou před viry loni utržila 217 milionů dolarů (kolem 5,5 miliardy korun), což znamenalo meziroční skok o 50 procent. Provozní zisk Avastu, který se považuje za nejhodnotnější českou IT firmu, rostl také o polovinu na 154 milionů dolarů. Společnosti pomohl také rychlý růst v mobilních zařízeních, ale rostl i počet uživatelů na počítačích.

Avastu se daří dosahovat vysoké ziskovosti díky svému obchodnímu modelu založenému na produktech zdarma, které nabízejí placené rozšiřující funkce. "Většina IT firem prodává přes prostředníky, kteří si berou velkou část peněz. My rozdáváme náš produkt zdarma přímo uživatelům, již nám mohou poté přímo zaplatit," popsal generální ředitel Vincent Steckler.

Produkty firmy nyní celosvětově využívá kolem 230 milionů počítačů a mobilních zařízení. Celkově loni přibylo kolem 30 milionů uživatelů. Nejvíce uživatelů mají programy Avast v Brazílii následované Ruskem a Francií. Téměř polovina tržeb pochází z regionu Evropy, Středního východu a Afriky, dalších 46 procent je z amerického kontinentu. 

Zhruba 70 procent příjmů firmy přináší produkty pro spotřebitele. Avast se nyní chce více zaměřit na firemní segment, který nyní přináší jen šest procent příjmů. "Chceme proniknout do malých a středních firem," popsal Steckler. "A naše nové korporátní produkty budou také zdarma," dodal.

Avast má dnes 530 zaměstnanců ve 13 pobočkách po světě. Drtivá většina stále pracuje v Praze, kde vzniká i veškerý vývoj. V letošním roce chce Avast v Praze přidat dalších 130 nových zaměstnanců. Dalších 70 jich chce přijmout v USA a 20 v Asii. Počet zaměstnanců by tak měl stoupnout téměř o polovinu. Kvůli kapacitě se firma také bude na konci roku stěhovat do nové budovy v Praze.

Loni firma otevřela 4 nové pobočky v Asii. "Naši zaměstnanci zde pracují s výrobci mobilů a počítačů. Naše produkty tak nyní jsou předinstalovány na nových zařízeních," popsal Steckler.

Do Avastu loni vstoupil investiční fond CVC Capital Partners. Ten spolu s dalším fondem Summit Partners drží ve firmě 47 procent. Dalších 43 procent stále drží zakladatelé firmy Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Zbylý podíl drží manažeři a zaměstnanci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru