Deflace v Řecku pokračuje, v únoru spotřebitelské ceny v zemi meziročně klesly o 2,2 procenta. Meziměsíčně ovšem tempo poklesu cen zpomalilo, v lednu to bylo 2,8 procenta.

Podle řeckého statistického úřadu, který údaje sleduje, klesají ceny v posledních letech kvůli hospodářské recesi spojené s vysokou nezaměstnaností a snižováním mezd a penzí. Nejvýraznější deflaci zaznamenala země předloni v listopadu, kdy se ceny meziročně propadly o 2,9 procenta, uvedla agentura Reuters.

Loni v prosinci se do deflace poprvé od roku 2009 dostala i celá eurozóna. Evropská centrální banka (ECB) v pondělí ve snaze o odvrácení deflace a podporu hospodářského růstu zahájila rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Obyvatel Soluně hovořil v DVTV o tom, co se děje v Řecku:

DVTV: Na Řecku se dělá světový pokus, říká obyvatel Soluně

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v objemu 240 miliard eur (6,5 bilionu korun).

Výměnou za úvěrovou pomoc ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. Úsporná opatření přispěla k prohloubení recese, zvýšila nezaměstnanost a zhoršila životní úroveň obyvatel.

DVTV: Na Řecku se dělá světový pokus, říká obyvatel Soluně