Včelařil jeho praděda, děda a dnes med stáčí i Martin Miško. Navíc teprve třiadvacetiletého studenta lékařské fakulty na košické univerzitě začali oslovovat známí s prosbou o předání rodinných zkušeností. A dnes mladý včelař pracuje na vybudování komunitních včelařských center na Slovensku. Bude se tam například stáčet med a mladým včelařům poradí zkušení.

"V tříčlenných skupinkách dostane každý člen jeden nebo dva úly a svého včelaře, který bude mít úly doma na okraji města, balkoně nebo střeše budovy a dotyčný se k němu bude chodit učit," přibližuje projekt Martin Miško.

Komunitní centra vzniknou ve městech Kežmarok, Prešov a v Bardejově. "Samotný vstup do včelařství je velmi vysoký. Každý nemá tisíc eur na nákup tří rodin včel a potřebný materiál," říká Miško, který dostal od společnosti Unilever sedmdesát tisíc korun na oživení projektu Kde sú včely, tam je život. První med prý bude stáčet v květnu.

Myšlenka sdíleného včelařství totiž nejvíce zaujala porotu soutěže Unilever výzva, která posuzovala mezi deseti studentskými projekty z oblasti udržitelného rozvoje z Česka i Slovenska. Všichni vysokoškoláci dostali od společnosti Unilever sedmdesát tisíc korun na rozjetí projektů a vítěz Martin Miško navíc získal osobní odměnu ve výši třiceti tisíc korun a zájezd na Srí Lanku.

"Mně se nejvíce líbilo, že projekty byly z oblasti životního prostředí a navrhovaly konkrétní řešení, jako třeba právě rozšiřování komunity včelařů," uvádí jedna z hodnotících a šéfka platformy Byznys pro společnost Pavlína Kalousová.

Porotu soutěže zaujala i myšlenka snížení dopadu skautského festivalu na životní prostředí od Jána Supuka. Dále technický projekt rekuperace vzduchu od Martina Ferinace či program Andrey Benkové, která chce učit děti v bratislavské mateřské školce zahradničit.

O peníze soutěžilo sedmdesát sedm projektů, většina se týkala oblasti výživy a zdravého životního stylu a životního prostředí. Mezi nejlepších deset projektů postoupilo devět studentů ze Slovenska a jedna zástupkyně České republiky. O výsledcích prvního kola hlasovala veřejnost na internetu a následně odborná porota vybrala desítku nejlepších.

Související