Americká měna rekordně roste, vůči euru a japonskému jenu se v úterý vyšplhala na dvanáctileté maximum. Euro se před polednem propadlo pod 1,08 dolaru. K japonské měně dolar posílil na 121,86 jenu.

Pokles kurzu podle agentury Reuters souvisí se sílícím očekáváním zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Ta by měla sazby zvýšit sice až v polovině roku, vyhlídky na tento krok Fedu ale oslabují akcie i měny rozvojových trhů už nyní.

Oslabení eura vůči dolaru souvisí také s uvolňováním měnové politiky v eurozóně a obavami ohledně situace v Řecku. Některé velké banky předpokládají, že kurz eura k dolaru by se už v příštím roce mohl vyrovnat, a tedy činit jedna ku jedné.

Dolar k euru 10.03.2015Kurz eura k dolaru prolomil dvanáctiletou hranici. Jedno euro nově stojí 1,08 dolaru. Foto: Reuters

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí zahájila program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, jehož cílem je podpořit růst ekonomiky a odvrátit deflaci. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB do ekonomiky eurozóny měsíčně pumpovat asi 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Euro v úterý oslabilo až na 1,07345 dolaru. "Sestupný trend u eura pokračuje a vypadá to, že bude velmi těžké ho zastavit," řekl agentuře Reuters analytik Ian Stannard z banky Morgan Stanley. "ECB zahájila kvantitativní uvolňování, což snižuje výnosy u dluhopisů," dodal.

Na trh se navíc začínají vracet obavy ohledně silně zadluženého Řecka. To se v únoru dohodlo na prodloužení mezinárodního záchranného programu, poskytnutí zbývajících peněz z programu ale věřitelé podmiňují reformami, o jejichž konkrétní podobě začnou s Aténami jednat ve středu.

"Řecko představuje divokou kartu," uvedl Stannard. "Trh zřejmě vychází z předpokladu, že prodloužení (záchranného programu) přinese na určitou dobu úlevu, zdá se však, že jednání nejsou hladká," dodal.