Za posledních deset let dostaly České dráhy od státu a krajů 105 miliard korun za to, že provozují vlaky ve veřejném zájmu. Peněz inkasují stále více i přes to, že právě těchto deset let jejich konkurence hlasitě tvrdí, že dokáže nabídnout lepší služby za nižší cenu. Příležitost to ukázat ale až na úplné výjimky nedostala. Dosud tak není jisté, zda by soutěž na železnici ušetřila státu peníze.

Soukromníci zatím musejí ukazovat své možnosti tam, kde stát na vlaky nepřispívá. Soupravy RegioJet vyjely na trať z Prahy do Ostravy v září 2011 až poté, co se podnikatel Radim Jančura marně snažil přimět odpovědné úřady k vypsání výběrových řízení na dotované spoje. Tehdejší šéf Českých drah Petr Žaluda Jančurovy vlaky označil za cirkus na kolejích, ale pro jistotu na trase skokově snížil ceny. Nový konkurent přinesl širší služby a přilákal cestující. O rok později vyjel i Leo Express Leoše Novotného.

Vlaky za státní peníze

Ministerstvo dopravy a jednotlivé kraje určují, jaké vlaky mají jezdit ve veřejném zájmu.

Provozovatelům těchto vlaků pak hradí případné ztráty. Ročně takto stát zaplatí čtyři miliardy za rychlíky a osm miliard za lokální vlaky.

Do soutěží, které mají ukázat, zda to nejde dělat levněji, se státu ani krajům nechce.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru