Ceny bydlení ve Španělsku loni vzrostly o 0,3 procenta. Zaznamenaly tak první růst od roku 2008, kdy splaskla bublina na tamním realitním trhu. Pondělní data statistického úřadu INE naznačují, že realitní trh v této jihoevropské zemi se dostává z dlouhodobé krize. Ceny bydlení se během ní propadly o 37 procent.

Loni táhly trh vzhůru především ceny nového bydlení, které se zvýšily v průměru o 0,9 procenta. Starší bydlení zdražilo v průměru o 0,1 procenta, upozorňuje agentura AFP. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku se ceny bydlení meziročně zvýšily o 1,8 procenta. Rostly tak nejrychleji od začátku roku 2008.

V roce 2007, tedy ještě před splasknutím realitní bubliny, ceny bydlení ve Španělsku vzrostly o 9,8 procenta.

Krizi na španělském realitním trhu před lety způsobil nárůst špatných úvěrů bank. Španělská vláda pak byla nucena požádat partnery v eurozóně o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor.

Španělsko, jehož hospodářský růst se před splasknutím realitní bubliny dlouho opíral právě o boom ve stavebnictví, prošlo v průběhu pěti let hned dvěma hospodářskými recesemi. Loni už ale ekonomika vykázala růst o 1,4 procenta po poklesu o 1,2 procenta v předchozím roce. Ekonomiku podpořilo zejména zotavení domácí spotřeby. Letos by měla ekonomika podle odhadů vykázat růst až o 2,5 procenta.

Země se ale nadále potýká s velmi vysokou nezaměstnaností, která koncem prosince činila 23,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru