V roce 2014 došlo poprvé od roku 2007 k vyššímu nárůstu nových firem, a to o 4,9 procenta. Celkem vzniklo 25,5 tisíce obchodních společností. Zaniklo jich 5,7 tisíce. Ve srovnání s rokem 2013 došlo loni ke zvýšení počtu nově založených společností o 8 procent, zatímco počet zaniklých byl nižší o 4 procenta. Na počtu nově vzniklých společností se nejvíce podílely firmy s ručením omezeným a akciové společnosti, naopak družstev ubylo.

V roce 2014 připadlo na 10 zaniklých obchodních společností 45 nově založených. O rok dříve to bylo jen 40 obchodních společností. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

"Z celkového počtu společností, které v roce 2014 zanikly, byla každá desátá mladší pěti let, každá druhá pak vznikla před rokem 1998," říká Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau. Zbankrotované obchodní společnosti se na počtu zaniklých společností v roce 2014 podílely 23 procenty.

Nejdynamičtěji se v roce 2014 vyvíjely společnosti s ručením omezeným. Na jednu zaniklou připadlo 5,2 nových. U akciových společností to bylo mnohem méně, konkrétně 1,4 nových společností na jednu zaniklou.

Nové firmy podle odvětví a krajů

Nejvyšší počet založených společností na jednu zaniklou mělo v roce 2014 odvětví profesních, vědeckých a technických činností, a to 10,1. S velkým odstupem se umístilo odvětví ubytování a stravování, kde vzniklo šestkrát více společností, než kolik jich z trhu odešlo. Nejhůře dopadlo odvětví nakládání s nemovitostmi a doprava, ve kterých vzniklo "jen" třikrát více společností, než kolik jich zaniklo.  

Nejvyšší počet nových společností připadající na jednu zaniklou vykázala Praha. Na jednu zaniklou zde připadalo sedm nově vzniklých. Následoval Olomoucký kraj, kde vzniklo pětkrát více společností, než kolik jich zaniklo. Zdaleka nejnižší dynamiku počtu obchodních společností vykázal Jihočeský kraj (pouze 1,6 nových na jednu zaniklou). Počet obchodních společností se sídlem v tomto kraji se sice zvýšil, ale tempo růstu bylo v rámci krajů nejnižší.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.