Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla na 7,5 procenta z lednových 7,7 procenta. Bez práce je 548 117 lidí, o 8074 méně než v lednu. Počet volných pracovních míst vzrostl o 6700 na 68 971. Uvedl to v pondělí Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost by navíc měla klesat i v dalších měsících. Před rokem v únoru činila míra nezaměstnanosti 8,6 procenta, bez práce je nyní o 77 273 lidí méně než loni.

Situace na pracovním trhu odpovídala v uplynulém měsíci běžnému vývoji na trhu práce. Podle Kateřiny Sadílkové, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR, jsou ale letošní čísla mnohem pozitivnější. "V řadě krajů jsme zaznamenali nejnižší únorovou hodnotu za posledních několik let. Důvodů je hned několik – mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, proaktivní komunikace Úřadu práce ČR se zaměstnavateli a samozřejmě oživující ekonomika," uvedla.

Podle analytiků jsou důvodem nižší nezaměstnanosti především klimatické podmínky spolu s dobrým výkonem ekonomiky. "Zima obvykle přináší vyšší nezaměstnanost, přičemž nepříznivé sezonní vlivy jsou zhruba stejně velké v lednu i únoru. Průběh letošní zimy je ovšem mírný. Díky tomu klesla stavební aktivita v zimních měsících méně než obvykle," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Únorovému výsledku pomohlo i podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky slušné počasí. "Ovšem podstatně pomáhá růst ekonomiky a fakt, že i stavebnictví se 'zvedá z popela'," uvedl.

"Jak ukázal nedávný průzkum PwC mezi generálními řediteli významných tuzemských společností, zvyšovat stavy zaměstnanců hodlá více než polovina oslovených," uvedl také odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR Daniel Soukup. "Míra nezaměstnanosti v Česku by se tak letos mohla podívat pod 7 %," dodal. Podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška by k tomu mohlo dojít už v dubnu.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 76 regionů. Nejvíce to bylo v okrese Rychnov nad Kněžnou (5,6 procenta), Jičín (4,9 procenta) a Plzeň-sever (4,6 procenta). Naopak růst nezaměstnanosti zaznamenal úřad práce jen v okrese Jeseník, a to o 0,2 procenta.

Trend snižování nezaměstnanosti by měl pokračovat i dále, protože s příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezonní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky. Už nyní roste počet volných pracovních míst například v lázeňství nebo turismu.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, a to 10,7 procenta. V Praze pak je podíl nezaměstnaných 5,1 procenta, což je nejméně v ČR. Pokud jde o jednotlivé okresy, nejnižší nezaměstnanost byla v lednu tradičně na Praze-východ, kde činila 3,3 procenta, na druhém místě bylo Mladoboleslavsko s 4,3 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti hlásilo opět Bruntálsko, a to 13,4 procenta, na Mostecku dosáhla 12,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru