Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za únor v Praze.

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy spotřebitelských cen – inflace za únor 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky zahraničního obchodu za leden 2015.

Praha. Proběhne TK ministra dopravy Dana Ťoka k čerpání dotací na opravy krajských silnic druhé a třetí třídy.

Mladá Boleslav. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zveřejní výsledky prodeje automobilů za únor.

Brusel. Proběhne jednání ministrů financí států platících eurem. Řecko by na něm mělo předložit podrobnosti k slíbeným reformním krokům výměnou za prodloužení úvěrové pomoci.

Tokio. Bude představena konečná zpráva o vývoji HDP Japonska za čtvrté čtvrtletí.

Berlín. Proběhne tisková konference k možnostem budoucí těžby břidličného plynu v Německu.

Frankfurt nad Mohanem. Evropská centrální banka (ECB) zahájí nákup státních dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.

San Francisco. Společnost Apple pořádá setkání s médii. Firma by v dubnu měla uvést na trh dlouho očekávané chytré hodinky.


Švýcaři odmítli daňovou reformu, která by zrušila DPH a zdražila energie

Švýcaři v nedělním referendu odmítli návrh radikální daňové reformy, podle kterého měly daň z přidané hodnoty nahradit daně ze spotřeby energie z neobnovitelných zdrojů, jako jsou ropa, zemní plyn a uhlí. Proti reformě hlasovalo 92 procent účastníků referenda. To podle agentury DPA představuje druhé nejvýraznější odmítnutí návrhu v dlouhé historii švýcarského lidového hlasování.

S návrhem na daňovou reformu přišla politická strana Zelení liberálové. Její prezident Martin Bäumle porážku uznal a označil výsledek hlasování za "obrovské zklamání".

Objem obchodů s korunou se v lednu vzpamatoval. Po dvouletém poklesu opět rostl

Po dvouletém úpadku obchodování na eurokorunovém trhu se v lednu situace konečně otočila. Především díky spekulacím na to, zda centrální banka zasáhne proti nízké lednové inflaci, uzavřeli hráči s měnami obchody s korunou a eurem za více než jednu miliardu dolarů. To představuje v meziročním srovnání čtyřprocentní nárůst. "Trhy na počátku roku koketovaly s myšlenkou oslabení intervenčního kurzu," potvrzuje Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Obchodování s korunou vůči euru přitom již dva roky upadá. Od října 2012, kdy se na eurokorunovém trhu zobchodovalo přes 1,7 miliardy dolarů (tedy více než jednačtyřicet miliard korun), se propadl objem obchodů více než o třetinu. Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera to způsobily dva jevy.

Ministerstvo zpřísní pravidla pro poskytovatele půjček, zůstane jich pětina

Ministerstvo financí chce zpřísnit podmínky pro poskytovatele nebankovních půjček. V Česku je jich 50 tisíc. Díky přísnějším podmínkám pro vstup na trh a sjednocení dozoru nad poskytovateli úvěrů by jejich počet měl výrazně klesnout na maximálně 10 tisíc. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl náměstek ministra financí Martin Pros (ČSSD).

Ministerstvo chce zákon předložit vládě k projednání v červnu. První návrh zákona je podle Prose už připraven. "V průběhu příštího týdne ho pošleme k připomínkám hlavním účastníkům trhu," řekl Pros.

Kdokoliv bude chtít do budoucna poskytovat nebankovní půjčky, bude muset projít schvalovacím procesem u České národní banky (ČNB) a získat licenci. Uchazeči o ni budou mimo jiné muset splňovat požadavky na kvalifikaci a praxi, disponovat určitým kapitálem či mít pojištění odpovědnosti za škody. Podmínkou bude čistý trestní a podnikatelský rejstřík.

Velké firmy chtějí přilákat mladé byznysmeny. Zřizují pro ně akcelerátory

Zpracování papírových faktur mnoha firmám "požírá" neúnosně mnoho času. Jejich problém chce vyřešit slovenský start-up Datamolino, který sází na digitalizaci papírových dokladů. Už nyní software nadějné firmy využívají stovky společností.

Jeho zakladatelům, Andreji Glézlovi a Martinu Vicianovi, se podle týdeníku Ekonom díky dobrému nápadu podařilo získat také investici v přepočtu zhruba 14 milionů korun od slovenského Fondu inovácií a technológií. Více než milion korun do Datamolina vložila španělská společnost Telefónica prostřednictvím svého akceleračního programu Wayra.

Slibný start-up se v roce 2013 přihlásil do prvního "akceleračního běhu", který v tuzemsku Wayra vyhlásila. Glézl s Vicianem uspěli v konkurenci 150 jiných mladých start-upů. Společně s dalšími 10 nadějnými společnostmi si prošli ročním programem, což jim pomohlo v rozvoji jejich byznysu. Díky tomu se z nich stali globální hráči.

Objem bankovních úvěrů rostl v lednu o 4,7 procenta na 2,65 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci ledna 2015 meziročně o 4,7 procenta na 2,65 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Růst byl obdobný jako v předchozích měsících. Objem úvěrů podnikům stoupl o 0,8 procenta. Objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 4,7 procenta.

V podnikové sféře v lednu mohutně rostly úvěry relativně menších objemů, do 30 milionů korun. Jejich meziroční růst činil 250 procent. Úvěry v hodnotě do 7,5 miliardy korun se téměř ztrojnásobily. "Sílící ekonomická aktivita v segmentu malých a středních podniků je dobrou zprávou, protože výhled hospodářského růstu nabývá robustnějších kontur," uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru