Akcie nejhodnotnější americké společnosti Apple se zařadí mezi 30 součástí patrně nejznámějšího akciového indexu Dow Jones Industrial Average.

K 18. březnu nahradí po uzavření burzy v tomto ukazateli akcie telekomunikační společnosti AT&T. V pátek to uvedla společnost S&P Dow Jones Indices, která je provozovatelem indexů Dow Jones a S&P.

Apple je už několik let z hlediska tržní hodnoty největší americkou i světovou firmou s veřejně obchodovanými akciemi. Jeho absence ve světoznámém indexu tak byla nápadná. "Jako největší firma na světě a lídr v technologiích je Apple jasnou volbou pro Dow Jones Industrial Average," napsal David M. Blitzer, šéf komise, která spravuje indexy S&P a Dow Jones.

Akcie výrobce iPhonů a iPadů donedávna nemohly být do indexu zařazeny proto, že jejich cena byla příliš vysoká, což by tento cenově vážený index výrazně zkreslovalo. Apple však loni v červnu své akcie rozdělil v poměru sedm za jednu, čímž cena jedné akcie výrazně klesla.

Kvůli příliš vysoké ceně cenných papírů není v indexu zahrnut ani Google.

Vstup Applu do indexu by měl také vyvážit plánované dělení akcií karetní asociace Visa, které je naplánováno na den, kdy Apple do indexu vstoupí.

Americká společnost má nyní tržní hodnotu kolem 736 miliard dolarů (18,5 bilionu korun). Tržní kapitalizace AT&T činí 176,5 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Společnost S&P Dow Jones Indices mění svůj vlajkový index jen zřídka. Poslední změnu uskutečnila v září 2013, kdy akcie společností Alcoa, Hewlett-Packard a Bank of America nahradila akciemi společností Visa, Nike a Goldman Sachs.

Zdůvodnila to nízkými cenami akcií nahrazovaných firem a potřebou diverzifikovat odvětvové skupiny indexu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru