Výdělky českých zemědělců loni vzrostly téměř o 40 procent na 22,9 miliardy korun. To je nejvíc od roku 1998, odkdy je v Česku zisk v zemědělství statisticky sledován. Na rekordním výdělku se podílela především mimořádně dobrá úroda, růst výkupních živočišných komodit a nárůst dotací, uvedl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Potěšitelné je, že zisk je ještě o 3,1 miliardy korun vyšší, než byl prosincový odhad," okomentoval výsledky ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle Zemědělského svazu, který k výpočtům zisků využívá jinou metodiku, stouply loni výdělky v zemědělství na téměř 19 miliard korun. Což je podle svazu více než pět tisíc korun na hektar, tedy dvakrát více než byl průměr zisků mezi lety 2004 až 2014.

Rekordní byla loni celková zemědělská produkce, která podle ČSÚ dosáhla 136,6 miliardy korun. Oproti roku 2013 byla vyšší o více než osm miliard korun. Zemědělci uvádějí, že vzrostla o 4,8 procenta, na čemž měla největší podíl rekordní úroda obilí a řepky.

Dle dat ČSÚ se zvýšila také rostlinná výroba, která dosáhla 79,5 miliardy korun. Po dlouholetém poklesu rostla i živočišná produkce, její hodnota činila 51,6 miliardy korun. Podle Zemědělského svazu k lepšímu výsledku přispěl růst cen mléka, skotu, prasat a vajec.

Zemědělství podle svazu vydělalo od roku 2004 přes 120 miliard korun. "Českému zemědělství se v roce vstupu do Evropské unie podařilo stabilně převrátit výsledek z červených čísel do plusu," uvádí svaz na svém webu. Z evropských fondů a národních zdrojů zemědělci loni dostali dotace ve výši 32,9 miliardy korun. To je meziročně o 12 procent více než v roce 2013.

"Díky tomu, že dobrý výsledek roku 2014 byl vytvořen především vnějšími faktory, je velmi nepravděpodobné, že se tato situace bude v roce 2015 opakovat. Z dosavadního vývoje lze předpokládat, že bude těžké v letošním roce udržet srovnatelnou cenovou úroveň. Předpokládáme tak, že letošní tržby za rozhodující rostlinné i živočišné komodity budou v porovnání s rokem 2015 nižší," dodává svaz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru