Průmyslová výroba v Německu v lednu vzrostla ve srovnání s předchozím měsícem o 0,6 procenta. Tempo růstu bylo vyšší, než čekali analytici, a to díky mírnější zimě, která pomohla k vysokému růstu ve stavebnictví. Spolkové ministerstvo hospodářství po revizi také výrazně zlepšilo údaj za prosinec.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zvýšení výroby o 0,5 procenta. V prosinci podle zpřesněných údajů průmyslová výroba stoupla o jedno procento místo původně uváděných 0,1 procenta.

"Příznivé výsledky za leden a zpřesnění údajů za předchozí měsíc směrem vzhůru dokazují, že proces zotavování německé ekonomiky pokračuje," uvedlo v dnešní zprávě ministerstvo.

Produkce ve zpracovatelském sektoru zůstala v lednu beze změn. Výroba polotovarů a spotřebního zboží klesla o 0,4 procenta, zatímco výroba kapitálového zboží naopak o půl procenta vzrostla. Také produkce energetického sektoru zůstala beze změn. Produkce ve stavebnictví se však zvýšila o pět procent.

Už čtvrteční statistika ukázala, že zakázky německých průmyslových podniků se v lednu snížily o 3,9 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší pokles od loňského srpna. Analytici v průměru očekávali snížení zakázek o jedno procento.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni vzrostla o 1,6 procenta, na letošní rok německá vláda očekává růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru