Meziroční míra inflace v Rusku v únoru pokračovala v růstu a dostala se na 16,7 procenta z lednové úrovně 15 procent. Oznámil to dnes ruský statistický úřad. Inflace od loňského roku prudce narůstá kvůli propadu rublu, který zdražuje dovozy. Promítá se v ní ale i zákaz dovozu řady potravin ze Západu, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Spotřebitelské ceny se proti předešlému měsíci zvýšily o 2,2 procenta, z toho potraviny zdražily o 3,3 procenta. Nárůst cen se zhruba shodoval s odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Loni v únoru činila míra inflace v Rusku 6,2 procenta. Na konci roku už ale byla na úrovni 11,4 procenta.

Ruská centrální banka na konci ledna předpověděla, že tamní ekonomika v první polovině letošního roku vykáže pokles o 3,2 procenta. Za celý loňský rok ještě o 0,6 procenta vzrostla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru