Meziroční míra inflace v Rusku v únoru pokračovala v růstu a dostala se na 16,7 procenta z lednové úrovně 15 procent. Oznámil to dnes ruský statistický úřad. Inflace od loňského roku prudce narůstá kvůli propadu rublu, který zdražuje dovozy. Promítá se v ní ale i zákaz dovozu řady potravin ze Západu, což je ruská odveta za západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Spotřebitelské ceny se proti předešlému měsíci zvýšily o 2,2 procenta, z toho potraviny zdražily o 3,3 procenta. Nárůst cen se zhruba shodoval s odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Loni v únoru činila míra inflace v Rusku 6,2 procenta. Na konci roku už ale byla na úrovni 11,4 procenta.

Ruská centrální banka na konci ledna předpověděla, že tamní ekonomika v první polovině letošního roku vykáže pokles o 3,2 procenta. Za celý loňský rok ještě o 0,6 procenta vzrostla.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru