Zakázky německých průmyslových podniků se v lednu snížily o 3,9 procenta, zaznamenaly tak nejprudší pokles od loňského srpna. Vyplývá to z čtvrteční zprávy tamního ministerstva hospodářství. Údaje podle analytiků podkopávají naděje na solidní vstup největší evropské ekonomiky do nového roku.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že zakázky vykážou za leden pokles o pouhé jedno procento. Domácí zakázky se snížily o 2,5 procenta, zakázky z ostatních členských zemí eurozóny se propadly dokonce o devět procent. Údaje podle analytiků podkopávají naděje na solidní vstup největší evropské ekonomiky do nového roku. 

Průmyslové zakázky jsou klíčovým indikátorem vývoje německé ekonomiky, která loni vykázala růst o 1,6 procenta. Německá vláda v lednu zlepšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 1,5 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta.

Optimismus ohledně německé ekonomiky tento týden podpořily údaje o maloobchodních tržbách. Ty v lednu stouply o 2,9 procenta, což bylo nejprudší tempo od začátku roku 2008. Spotřebitelské výdaje jsou důležitým motorem růstu německé ekonomiky, na které je závislá i řada českých podniků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru