Americký výrobce léků AbbVie se dohodl na převzetí biofarmaceutické společnosti Pharmacyclics, za kterou zaplatí zhruba 21 miliard dolarů (522 miliard korun). AbbVie tak hodlá rozšířit svou nabídku přípravků proti rakovině.

Pharmacyclics vyrábí například přípravek Imbruvica, používaný při léčbě leukemie. Firma nedávno předpověděla, že tržby z prodeje tohoto přípravku letos ve Spojených státech dosáhnou miliardy dolarů.

AbbVie zaplatí za každou akcii Pharmacyclics 261,25 dolaru. Kupní cena tak zahrnuje třináctiprocentní prémii ke středeční závěrečné ceně akcií na burze. Očekává se, že transakce bude dokončena zhruba v polovině letošního roku, informovala agentura Reuters.

AbbVie se loni chystala převzít irského konkurenta Shire. V říjnu se však rozhodla akvizici v hodnotě 55 miliard dolarů (téměř 1,4 bilionu Kč) zrušit, a to kvůli daňovým změnám ve Spojených státech, které snížily její potenciální finanční přínos. Za odstoupení od transakce musela AbbVie firmě Shire zaplatit 1,64 miliardy dolarů (přes 40 miliard Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru