Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sázková společnost Fortuna zveřejní výsledky za celý loňský rok. Analytici odhadují, že se čistý zisk společnosti bude pohybovat nad 16 miliony eur (439 milionů korun). To by znamenalo meziroční navýšení o zhruba pět procent.

Washington. Fed v noci zveřejní výsledky nejnovějších zátěžových testů 30 největších bankovních domů ve Spojených státech.

Brusel. Ministři EU odpovědní za obchod, dopravu a energetiku budou jednat o energetické problematice. EK představí svůj návrh budoucí evropské energetické unie.

Nikósie. ECB oznámí podrobnosti bezprecedentního programu nákupu dluhopisů. Prostřednictvím  kvantitativního uvolňování měnové politiky chce ECB do ekonomiky eurozóny napumpovat až 1,1 bilionu eur (30 bilionů Kč).

Londýn. Zasedne měnový výbor britské centrální banky, který bude rozhodovat o úrokových sazbách.

Berlín. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Varšava. 10.00 - Vývoj únorové nezaměstnanosti v Polsku.

Atény. 11.00 - Vývoj nezaměstnanosti v Řecku za prosinec.


Americká ekonomika rostla mírným tempem

Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února rostla mírným tempem, přestože kruté zimní bouře v některých regionech ekonomickou aktivitu narušily. Ve většině regionů se zvyšoval prodej aut a obecně rostly výdaje spotřebitelů. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha to ve středu uvedla americká centrální banka (Fed).

Podle zprávy, založené na dílčích hlášeních od Federálních rezervních bank ze všech dvanácti měnových distriktů, ohlásilo šest distriktů mírný růst. Většina ostatních regionů pak zažila nepatrné zlepšení. Navzdory sérii vážných sněhových bouří jsou optimističtí i podnikatelé v bostonském distriktu.

Skupina VGP vloni zdvojnásobila zisk, dařilo se jí hlavně v Německu

Developerská skupina VGP v loňském roce zdvojnásobila zisk na 49,3 milionu eur (zhruba 1,35 miliardy korun). Dařilo se jí hlavně na německém trhu. Růst očekává společnost i v letošním roce.

VGP loni uzavřela nové nájemní smlouvy v hodnotě 12,7 milionu eur (asi 348 milionu korun). Míra obsazenosti nemovitostí skupiny na konci roku 2014 klesla na 94 procent z předchozích 96,9 procenta. Skupina loni koupila 943 000 metrů čtverečních nových pozemků pro developerskou činnost, z toho 842 000 metrů čtverečních leží v Německu.

Šéf řecké státní energetické společnosti PPC nabídl rezignaci

Generální ředitel řecké státní energetické společnosti PPC Arthuros Zervos nabídl rezignaci. Agentuře Reuters to řekl mluvčí společnosti. Zpráva přichází několik hodin poté, co soud rozhodl, že by měl Zervos stanout před soudem kvůli porušení povinností. V PPC vlastní jedenapadesátiprocentní podíl stát.

Soudní rada ve středu rozhodla, že Zervos schválením odměn pro 19 vedoucích pracovníků firmy v letech 2010-2012, tedy v době vrcholu řecké dluhové krize, porušil zákon stanovující horní limit pro platy vrcholových manažerů státních podniků. Proto by měl být souzen. Firma kvůli tomu přišla o více než 150 000 eur (4,1 milionu Kč).

EU chce energeticky propojit Pyrenejský poloostrov

Účastníci summitu o evropské energetice v Madridu se ve středu shodli na nutnosti lepšího propojení Pyrenejského poloostrova se zbytkem Evropské unie a s jejím energetickým trhem. Schůzka se konala za přítomnosti francouzského prezidenta Françoise Hollandea, předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, portugalského premiéra Pedra Passose Coelha nebo šéfa Evropské investiční banky (EIB) Wernera Hoyera.

Dobře propojený evropský trh s energií je nutností pro vytvoření energetické unie a klíčovým faktorem pro posílení bezpečnosti dodávek energie po celé Evropě, uvádí prohlášení Evropské komise. Vedoucí představitelé se dohodli na zřízení skupiny na vysoké úrovni, aby zvýšili úsilí o rozvoj propojení energetických sítí v jihozápadní Evropě a zajistili, aby všechny současné a plánované projekty byly včas zrealizovány.

Indická centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu

Indická centrální banka ve středu nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu, již podruhé v letošním roce. Snaží se tak podpořit snahu vlády o oživení ekonomického růstu a zmírnění inflace. Repo sazba, za kterou centrální banka poskytuje komerčním bankám krátkodobé půjčky, se snížila o čtvrt procentního bodu na 7,5 procenta.

Analytici podle agentury Reuters sice očekávali, že centrální banka po lednovém snížení úrokových sazeb bude v jejich redukci pokračovat, většina z nich však nepředpokládala, že to bude jen několik dní poté, co vláda zveřejnila nový rozpočet. Ten mimo jiné počítá s pomalejším snižováním fiskálního deficitu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru