Bulharsko požaduje, aby Evropská komise obnovila plán výstavby plynovodu Nabucco, když byl zrušen konkurenční ruský projekt plynovodu South Stream. Po setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem to na středeční tiskové konferenci prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov. Plynovod Nabucco měl do Evropy přivádět plyn z oblasti Kaspického moře.

Bulharsko dováží z Ruska více než 80 procent plynu, který spotřebovává. Kvůli ukrajinské krizi se proto snaží najít nové možnosti dodávek suroviny. Zemi také loni v prosinci zaskočilo oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko opouští plán výstavby plynovodu South Stream. Ten měl dodávat plyn do Evropy přes Bulharsko a obejít Ukrajinu.

Výstavbu plynovodu Nabucco podporovaly západní mocnosti. Plán však byl odložen zčásti kvůli tomu, že poptávka nebyla tak vysoká, aby uživila oba plynovody, tedy Nabucco a South Stream. Bulharsko, které mělo těžit z tranzitních poplatků u plynovodu South Stream, teď vidí v oživení plánů na Nabucco způsob, jak si kompenzovat ztráty.

Moskva nyní pracuje na alternativě South Streamu, která bude procházet přes Turecko, ale vyhne se Bulharsku.

"Chceme oživit projekt Nabucco přes Bulharsko," řekl novinářům Borisov. "Není to namířeno proti nikomu, je to zachování národních zájmů Bulharska tak, aby naše plynárenská síť byla plná plynu, abychom získali tranzitní poplatky a aby nás neobešli," dodal.

Evropští představitelé usilovali o Nabucco, aby oslabili vliv Ruska na energetické trhy ve střední a východní Evropě. Projekt však byl nakonec pozastaven kvůli překročení původních nákladů, nedostatku plynu pro přepravu plynovodem a lobbování Ruska.

Plynovod Nabucco

Plynovod Nabucco. Zdroj: Wikipedia

Stále se také zvažuje výstavba plynovodu TAP, konkurenčního projektu Nabucca, kterým by měl téct ázerbájdžánský plyn do Itálie přes Řecko. Alijev prohlásil, že Bulharsko by mohlo případně postavit propojovací vedení s Řeckem a získávat plyn z plynovodu TAP. Trasa by pak mohla dále pokračovat i do Rumunska a Maďarska.

Celkové zásoby plynu, jimiž disponuje Ázerbájdžán, se odhadují na 2,5 bilionu metrů krychlových. Očekává se, že země by mohla začít prodávat plyn do Evropy ze svého největšího plynového pole v roce 2020.

"Myslíme si, že můžeme spojit TAP a Nabucco," prohlásil podle agentury Reuters Alijev. Hlavním cílem Ázerbájdžánu je podle něj dostat plyn do Evropy, a čím více zemí EU tento plyn dostane, tím lépe.