Britská vláda se dohodla na prodeji svého čtyřicetiprocentního podílu ve společnosti Eurostar, která provozuje vlakové spojení mezi Británií a kontinentální Evropou. Podíl koupí zhruba za 757 milionů liber (28,6 miliardy korun) britsko-kanadské konsorcium Patina Rail, píše server BBC.

Britský ministr financí George Osborne uvedl, že dohodnutá cena překonala očekávání. Prodej podílu je podle agentury Reuters součástí vládního plánu získat privatizací státních aktiv 20 miliard liber.

"Je to velmi dobrá dohoda. Umožní nám snížit státní dluh a investovat do naší infrastruktury," prohlásil Osborne. "Jedná se o část našeho dlouhodobého plánu k zajištění budoucnosti Británie," dodal.

Konsorcium Patina Rail tvoří britská investiční firma Hermes a kanadský penzijní fond Caisse de dépot et placement du Québec (CDPQ). Většinovým majitelem Eurostaru zůstane francouzský železniční přepravce SNCF s podílem 55 procent. Zbývající pětiprocentní podíl bude nadále vlastnit belgická železniční firma SNCB.

Společnost Eurostar zahájila provoz v roce 1994. Od té doby již podle serveru BBC tunelem pod Lamanšským průlivem přepravila více než 145 milionů cestujících. Předloni roční počet cestujících poprvé překonal hranici deseti milionů osob.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru