Trh průmyslových nemovitostí ve střední Evropě narostl během deseti let čtyřikrát. Nyní je v regionu 17,8 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, uvedla na středeční tiskové konferenci realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Z toho jen v Česku bylo na konci loňského roku 4,88 milionu metrů čtverečních ploch. To je ještě více, než bylo před deseti lety v Česku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku dohromady. V roce 2005 bylo v těchto pěti zemích k pronájmu 4,6 milionu metrů čtverečních těchto ploch.

"Dostali jsme se do silné dekády v oblasti průmyslových nemovitostí. Celý průmyslový sektor ve střední Evropě je podpořen v evropském měřítku nadprůměrným růstem HDP - průměr středoevropských zemí před deseti lety byl zhruba na 52 procentech průměru EU. Nyní se pohybujeme na 68 procentech," poznamenal vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil.

Podle něj střední Evropa urazila obrovský kus a má nakročeno k dalšímu růstu. Region se tak pomalu dotahuje na Německo, kde je nyní kolem 22 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových ploch.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru