Majitel tradiční českobudějovické továrny Koh-i-noor Vlastislav Bříza se stal Podnikatelem roku 2014. Titul převzal v úterý večer na pražském Žofíně, kde se vyhlašovaly výsledky patnáctého ročníku podnikatelské soutěže, kterou pořádá poradenská a auditorská společnost Ernst & Young.

Podnikatel, který podle české edice časopisu Forbes patří s majetkem 3,1 miliardy mezi čtyřicet nejbohatších Čechů, bude letos v červnu usilovat o titul Světového podnikatele v monackém Monte Carlu.

Skupina Koh-i-noor zahrnuje kromě tradiční tužkárny i výrobu zdravotnických potřeb, distribuci pohonných hmot či silnou nástrojářskou divizi. Do majetku firmy patří i několik jihočeských hotelů.

Impérium s více než třímiliardovým obratem ovládá rodina Břízových. Kromě Vlastislava Břízy, který začínal v Koh-i-nooru za socialismu u rýsovacího prkna, řídí firmu synové David a Vlastislav mladší a Břízův synovec Robert Záboj.

Osmašedesátiletý Bříza továrnu od roku 1994 řídil pro miliardáře Petra Kellnera. V roce 2000 ji od něj odkoupil za řádově stovky milionů korun. "Víte, jsem pamětník. Nastoupil jsem do Koh-i-nooru už dávno jako konstruktér. Nikdy jsem netušil, že budu vlastník. Zažil jsem, že se říkalo, že nebudou tužky, že vše nahradí umělá hmota, fixy. Dnes řídím celý Koh-i-noor holding. Rozděluju to na strategii, kterou se snažím tvořit se syny a synovcem. Sedneme si dohromady, řešíme zda jdeme do oboru, nejdeme do oboru. Mám ale většinu, rozhodnutí je dané," řekl nedávno Bříza v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V poslední době se Břízovi zaměřují na rozvoj své strojírenské divize. Po dřívějším ovládnutí firem Ponas a Ronas koupili letos v lednu i brněnský Formex. "V nástrojařině předpokládáme největší potenciál. Máme představu, že v této divizi bychom v krátké době mohli překročit miliardu obratu. Dál také hledáme možnosti akvizic," řekl Bříza letos v únoru HN.

Soutěže EY Podnikatel roku 2014 se mohl zúčastnit vlastník nebo manažer společnosti, který má rozhodující vliv na její řízení a který aktivně působí v jejím vedení. Firma musí existovat minimálně dva roky a mít alespoň 10 zaměstnanců.

S oceňováním nejlepších podnikatelů začala společnost Ernst & Young v USA v roce 1986. Během své existence se soutěž rozšířila do řady zemí světa a nyní se vyhlašuje již v téměř 60 státech na šesti kontinentech. Loni se tuzemským Podnikatelem roku stal majitel královodvorské textilky Juta Jiří Hlavatý.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru