Rok 2015 přinesl změny nejen v daňovém přiznání fyzických osob, ale i těch právnických. O jaké novinky jde?

Zásadní změnu spojenou s daňovým přiznáním letos prvně vyzkouší právnické osoby, které obchodují s osobami spojenými, tedy mateřskými a sesterskými společnostmi, nebo mají obrat více než 80 milionů korun ročně, více než 40milionová aktiva či přes 50 zaměstnanců. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

"Právnické osoby, které splňují alespoň jedno z vyjmenovaných kritérií pro povinný audit, musí k daňovému přiznání přiložit novou přílohu – přehled realizovaných transakcí se spojenými osobami. Formulář této přílohy již vydalo Generální finanční ředitelství," vysvětluje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně ze společnosti TaxVision. "V případě, že společnost vykáže ztrátu či bude držitelem příslibu investičních pobídek, bude přílohu vyplňovat za všechny spojené osoby, se kterými realizovala v daném období nějakou transakci. V ostatních případech bude uvádět pouze transakce se spojenými osobami sídlícími v zahraničí."

Pro plátce DPH a všechny poplatníky se zřízenou datovou schránkou je rovněž nová povinnost podat přiznání k dani z příjmů pouze elektronicky, výjimku tvoří fyzické osoby s obratem do šesti milionů korun. "Na základě sdělení Generálního finančního ředitelství lze elektronické podání učinit mimo jiné také datovou zprávou bez uznávaného elektronického podpisu, kterou poplatník podá prostřednictvím Daňového portálu, pokud je toto podání do pěti dnů správci daně potvrzeno nebo opakováno písemně či ústně do protokolu," dodává Štarmanová.

Výhody pro rodiče a seniory

Na dani z příjmů obecně oproti loňsku ušetří především rodiče malých dětí a senioři. Díky školkovnému a opětovně zavedené slevě na poplatníka pro pracující důchodce si obě skupiny polepší až o desítky tisíc korun. Daňová povinnost ostatních poplatníků by se pak měla rovnat podmínkám v loňském roce.

Největší novinka letošního daňového přiznání k dani z příjmů, takzvané školkovné, se týká především rodičů, kteří platí předškolní docházku svých dětí do mateřských škol nebo jiných dětských skupin. Ze svých daní si mohou odečíst tyto výdaje, kromě stravného, až do maximální výše 8500 korun za každého potomka.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.