Index technologického trhu Nasdaq Composite poprvé od roku 2000 uzavřel nad psychologicky důležitou hranicí 5000 bodů. K jeho růstu přispěly zprávy o akvizicích v technologickém sektoru.

Dow Jones Index, který zahrnuje akcie 30 předních podniků, stoupl 0,86 procenta na 18.288,63 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 0,61 procenta na 2117,39 bodu, zatímco index Nasdaq si připsal 0,9 procenta a uzavřel na 5008,10 bodu.

Nasdaq se tak nyní nachází pouhých 40 bodů od rekordního závěrečného maxima z března 2000. K jeho pondělnímu růstu přispěla zpráva o převzetí výrobce čipů Freescale Semiconductor větším konkurentem NXP Semiconductors za 11,8 miliardy dolarů (290 miliard korun). Sloučená skupina bude největším dodavatelem čipů pro automobilový sektor. Cena akcií společnosti Freescale stoupla téměř o 12 procent, akcie NXP posílily dokonce o více než 17 procent.

"Ve zbytku týdne by (na akciovém trhu) mohla nastat malá přestávka, protože lidé čekají na páteční údaje o ekonomice. Ty by mohly signalizovat postup americké centrální banky v oblasti úrokových sazeb," uvedl analytik Douglas Depietro ze společnosti Evercore ISI. Americká vláda v pátek zveřejní zprávu o únorovém vývoji trhu práce ve Spojených státech.

Na devizovém trhu se dolar v pondělí vyšplhal až na jedenáctileté maximum vůči koši dalších významných měn. Kurz eura vůči dolaru nicméně zůstal téměř beze změny na 1,1192 USD. Pozornost investorů se soustředí na Evropskou centrální banku (ECB), která by měla ve čtvrtek představit podrobnosti o programu nákupu vládních dluhopisů.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru