Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost: 

Praha. Česká národní banka zveřejní seznam měnových finančních institucí k 28. únoru 2015.

Praha. Společnost ČEZ okomentuje auditované konsolidované hospodářské výsledky za rok 2014. Zúčastní se mimo jiné předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Praha. Konference s názvem Elektronická evidence tržeb za účasti prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého a ministra financí Andreje Babiše

Praha. Zveřejnění výsledků výzkumu Češi a reklama 2015.

Brusel. Jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky hospodářské soutěže. Mezi tématy investiční plán Evropské komise, informace o evropské energetické unii či problematika jednotného digitálního trhu.

Ženeva. Začíná autosalon v Ženevě.


Schůzka o dodávkám plynu Ukrajině bude pokračovat koncem března

Pondělní třístranná schůzka v Bruselu o letních dodávkách ruského plynu Ukrajině skončila bez nové dohody, jednání ale mají pokračovat koncem března. Po jednání s ukrajinským protějškem Volodymyrem Demčyšynem a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem to oznámil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Na jednání se podle prohlášení obou stran podařilo urovnat ukrajinsko-ruský spor o plyn, který Rusko dodává na separatisty ovládaný Donbas.

"Jsem potěšen, že se nám pro zásobovací potřeby Ukrajiny podařilo zajistit naplnění zimního balíčku. Také jsme se shodli na tom, že povedeme trojstranné rozhovory (o plynové dohodě) navazující na zimní baliček," uvedl v prohlášení Šefčovič. V rámci takzvaného zimního balíčku se Kyjev a Moskva dohodly na podmínkách dodávek plynu na Ukrajinu, která za tuto energetickou surovinu platila předem. Šefčovič také uvedl, že byl ujištěn o tom, že dodávky plynu na unijní trhy nejsou ohroženy.

Siluanov: Z Ruska letos odteče dalších až 100 miliard dolarů

 Z Ruska v letošním roce odteče do zahraničí dalších 90 až 100 miliard dolarů (až 2,5 bilionu Kč), z toho 30 miliard dolarů v prvním čtvrtletí. Předpověděl to dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Loni z Ruska odteklo rekordních 151,5 miliardy dolarů, což bylo třikrát více než v předešlém roce.

Odliv kapitálu ukazuje, do jaké míry na ruskou ekonomiku doléhá ukrajinská krize a západní sankce. Zrychlený odliv kapitálu vedl loni spolu s prudce klesajícími cenami ropy a dopady ukrajinské krize k propadu kurzu ruského rublu, který loni ztratil přes 40 procent hodnoty.

Ministr Siluanov dodal, že Rusko se zřejmě nebude ucházet o úvěry na mezinárodních kapitálových trzích ani příští rok. Moskva by se tak obešla bez zahraničních úvěrů třetí rok po sobě.

Prodej osobních aut v Německu v únoru stoupl o sedm procent

Prodej osobních automobilů v Německu v únoru stoupl meziročně o sedm procent a za první dva měsíce roku je počet registrací nových vozů na největším evropském trhu vyšší o pět procent. Oznámilo to německé sdružení automobilového průmyslu VDA.

Německá produkce a vývoz automobilů v každém z prvních dvou měsíců roku klesly o zhruba pět procent. VDA však předpokládá, že prodej za celý tento rok "mírně překročí" loňskou úroveň 3,04 milionu vozů. "Automobilový rok 2015 začal dobře," uvedl podle agentury reuters šéf VDA Matthias Wissmann před úterním zahájením autosalonu v Ženevě. Německý trh s automobily loni obnovil růst po dvou letech poklesu.

Chemoproject postaví za 4 miliardy továrnu pro největšího výrobce hnojiv na světě

Společnost Chemoproject Nitrogen vyhrála kontrakt na výstavbu obří továrny na kyselinu dusičnou ve švédském Köpingu za 150 milionů eur (4,1 miliardy korun). Česká inženýrská firma ji postaví pro norský koncern Yara, který je globálním lídrem ve výrobě hnojiv. Chemoprojectu se přitom podařilo porazit velké společnosti jako španělskou Espindesu nebo německý ThyssenKrupp.

Úspěchu napomohl i vstup švýcarské společnosti Casale do Chemoprojectu. Té loni Plachý ve firmě prodal 60procentní podíl. Právě Casale, která nedávno kromě podílu v české firmě koupila od rakouské společnosti Borealis i balík technologií pro výrobu a úpravu dusičnanů a fosfátů, bude v Köpingu patřit licence a základní design nové jednotky o výkonu 685 tun denně.

Forbes: Nejbohatším Čechem je stále Petr Kellner, ze žebříčku vypadl Bakala

Nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes zůstává i letos majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Z aktuálního seznamu nejbohatších lidí planety, kterému již řadu let vévodí zakladatel Microsoftu Bill Gates, tento rok vypadl český podnikatel Zdeněk Bakala. 

Majetek nejbohatšího Čecha, jenž je v žebříčku Forbesu podesáté, se snížil z loňských 11 miliard na 8,4 miliardy dolarů. "Největší část majetku má uloženou stále v Rusku a tamější krize je hlavním důvodem, proč zchudl o 2,6 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba o 62 miliard korun," tvrdí Forbes.cz o Kellnerovi. V celosvětovém žebříčku skončil na 160. místě. Podnikatel a ministr financí Babiš je 737. s majetkem 2,5 miliardy dolarů (asi 61 miliard korun). Vítek, Komárek a Tykač figurují ve druhé tisícovce boháčů.