Pondělní třístranná schůzka v Bruselu o letních dodávkách ruského plynu Ukrajině skončila bez nové dohody, jednání ale mají pokračovat koncem března. Po jednání s ukrajinským protějškem Volodymyrem Demčyšynem a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem to oznámil ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

Na jednání se podle prohlášení obou stran podařilo urovnat ukrajinsko-ruský spor o plyn, který Rusko dodává na separatisty ovládaný Donbas.

Ještě před schůzkou ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz obvinila ruský plynárenský koncern Gazprom z porušování dohody o dodávkách plynu Ukrajině během nynější zimy. "Dohodu porušila v únoru ruská strana. Plyn, za který jsme předem zaplatili, nebyl dodán v plném objemu. Dohodu porušují i tento měsíc," prohlásil šéf Naftogazu Andrij Kobolev s tím, že důkazy předloží na schůzce.

Novak podle agentury TASS připustil, že dosavadní rusko-ukrajinská dohoda, platná do konce března, se nevztahuje na dodávky ruského plynu na Donbas na jihovýchodě Ukrajiny.

Naftogaz za výsledek schůzky označil ujednání, že bude platit Gazpromu pouze za plyn dodaný na místa určená ukrajinskou stranou.

Šefčovič na úvod jednání vyjádřil naději, že schůzka povede k překonání rozporů a k nové rusko-ukrajinské dohodě, která by zaručila zásobování evropských odběratelů ruským plynem. Samo jednání pak začalo podle agentury AFP s asi devadesátiminutovým zpožděním a bez účasti šéfa Gazpromu Alexeje Millera.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a dluhům za předchozí dodávky. Zásobování obnovilo až díky říjnové dohodě, kterou zprostředkovala Evropská unie. Podle dohody, která platí do konce března, má Kyjev za plyn platit předem. Gazprom minulý týden upozornil, že Ukrajina by si měla předplatit březnové dodávky, jinak Moskva přívod plynu opět zavře.

V pátek Naftogaz oznámil, že jako menší předplatné poslal Rusům 15 milionů dolarů (téměř 370 milionů Kč), aby "uklidnil nervy evropských kolegů". Ti se obávají, aby rusko-ukrajinské spory nepostihly přepravu ruského plynu k evropským zákazníkům, jak se v minulosti už dvakrát stalo.

Novak odhadl, že částka, kterou si Ukrajina dodávky plynu předplatila, by při nynějším velmi nízkém odběru mohla vystačit do konce tohoto týdne.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru