Největší světový veletrh zaměřený na mobilní technologie Mobile World Congress (MWC) zahájila diskuse šéfů největších operátorů. Ti se před plným sálem shodli, že se celé odvětví výrazně mění a současná regulace brzdí rozvoj technologií.

“Cenová regulace je již 20 let stará a musí se změnit,” řekl při svém vystoupení šéf Deutsche Telekom Timotheus Höttges. V současné době totiž nastupuje nová generace připojených zařízení - takzvaný internet věcí, který by zastaralá regulace mohla ohrozit. “Regulace musí držet tempo s trhem,” dodal.

Do roku 2020 by se podle odhadů mělo k internetu připojovat přibližně 10 miliard zařízení. “Nové možnosti změní všechny sektory ekonomiky,” prohlásil šéf telekomunikační firmy Telenor Jon Fredrik Baksaas.

“Politici si musí uvědomit potenciál digitální ekonomiky,” řekl šéf Telefóniky César Aliera v úvodním vystoupení. Právě další rozvoj internetu a souvisejících služeb bude podle něj mít přínos pro ekonomiku. A operátoři v tom budou hrát klíčovou roli.

Telekomunikační firmy se totiž cítí v současné době diskriminovány. Podle Hottgese se postupně prolíná podnikání mobilních operátorů, poskytovatelů internetu či médií a internetových služeb. Regulace však dopadá hlavně na operátory. Cílem operátorů ale podle šéfa Deutsche Telekomu není, aby regulace dopadla na konkurenční firmy, spíše, aby se regulovaným firmám částečně uvolnily ruce.

Šéf Vodafonu Vitorio Colao potvrdil, že regulace odvětví svazuje a měla by se uvolnit. Zároveň ale ujistil, že cílem rozhodně není odstranit bariéry, což by vedlo k omezení konkurence a vzniku monopolů.

Ředitelé telekomunikačních firem se na druhou stranu shodli, že musí zákazníkům zajistit, aby se cítili při využívání internetu a mobilních služeb v bezpečí. K tomu však podle nich v Evropě stále schází dostatečná legislativa, která by se zabývala ochranou dat. “Zákazníci si nechtějí vybírat mezi soukromím a bezpečností. Chtějí obojí,” řekl Colao.