Po Novém roce prudce poklesl dovoz alkoholu ze zahraničí. Na vině je především pokles kurzu rublu, který zahraniční alkoholy prodražuje. Naopak domácí výroba roste.

Nejhůře to odnesl dovoz piva, který v lednu podle oborového sdružení Centrum vývoje národní alkoholové politiky poklesl o 78 procent na 3,04 milionu litrů. Import šampaňského a šumivých vín meziročně poklesl na 1,18 milionu litrů, což je propad o 48 procent. U tichých vín pokles činí také 48 procent, což v absolutních číslech znamená, že se dovezlo 12,48 milionu litrů. Podobná situace je i u tvrdého alkoholu. Dovoz vodky klesl o 19,4 procenta, koňaky, brandy a grappy šly dolů o 41,2 procenta, whisky o 35 procent.

Naopak roste domácí alkoholový průmysl. Podle údajů ruského statistického úřadu v lednu letošního roku ruští výrobci vyrobili o 26,4 procenta více vodky. Rostla i výroba vín o pěkných 20,7 procenta. Pouze pivovarnictví stále víceméně stagnuje s pouze tříprocentním růstem. Pro výrobce vodky je to dobrá zpráva už proto, že naopak loni v létě produkce klesla o rekordních 22,3 procenta.

Podle expertů v době krize roste spotřeba alkoholu coby antidepresiva. Současně roste ale i nelegální výroba alkoholu. Nejde přitom ani tolik o domácí výrobu samohonky, ale o pančované výrobky z očištěného technického lihu nebo o produkci z legálních závodů, které ale díky vysoce postaveným ochráncům neplatí daně. V oblastech za Uralem se zase pašuje vodka z Kazachstánu.

Z toho důvodu ruská vláda poprvé v dějinách od 1. února snížila minimální prodejní cenu vodky. Uvažuje se také o zrušení zákazu reklamy alkoholu ve sdělovacích prostředcích nebo o legalizaci on-line prodeje alkoholu, kterým Rusové obcházejí zákaz prodeje alkoholu po desáté hodině večerní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru