Ruská vláda požádá parlament, aby mohla v letošním roce utratit až 3,2 bilionu rublů (1,3 bilionu korun) z rezervního fondu. Reaguje tak na růst rozpočtového deficitu, který je důsledkem poklesu cen ropy a hospodářského útlumu. V pátek to uvedla náměstkyně ruského ministra financí Taťjana Něstěrenková.

Rusko by tak za jediný rok mohlo vyčerpat více než polovinu rezervního fondu, ve kterém se v současnosti nachází zhruba 85 miliard dolarů (asi dva biliony korun), uvedla agentura Reuters. Letošní rozpočet doposud předpokládal, že vláda z fondu utratí půl bilionu rublů.

Ruská vláda nyní pracuje na revizi letošního rozpočtu, který byl založen na očekávání, že cena ropy bude činit 100 dolarů za barel. Ministři již dříve uvedli, že revidovaný rozpočet bude počítat s cenou 50 dolarů za barel.

Rozpočtové příjmy navíc tlačí dolů pokles ruské ekonomiky. Tu kromě levnější ropy podkopávají rovněž sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Něstěrenková upozornila, že v případě nejhoršího scénáře by hodnota rezervního fondu mohla do konce letošního roku klesnout až na bilion rublů (400 miliard korun). Z fondu by tak odteklo zhruba 80 procent peněz.

Něstěrenková v pátek rovněž uvedla, že ministerstvo financí nyní v letošním roce počítá s rozpočtových deficitem ve výši 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Podle původních plánů měl přitom schodek činit pouze 0,6 procenta HDP. Odhad letošních rozpočtových příjmů ministerstvo podle Něstěrenkové snížilo na 12,5 bilionu rublů z dříve předpokládaných 15,1 bilionu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru