Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zmrazí pro letošní rok mzdy zaměstnancům v Jižní Koreji. Firma se k tomuto kroku uchýlila poprvé po šesti letech, protože její zisk kvůli rostoucí konkurenci klesá.

Jihokorejský gigant v lednu oznámil, že loni jeho zisk poprvé od roku 2011 klesl. Důvodem byl pokles podílu na trhu s chytrými telefony na úkor nového přístroje iPhone firmy Apple levnější konkurence z Číny.

Samsung naposledy zmrazil platy zaměstnancům v roce 2009 kvůli obavám z dopadu globální finanční krize. Od té doby platy ve firmě rostly, napsala agentura Reuters.

Samsung již dříve oznámil, že zmrazí mzdy manažerům. Podle posledních dostupných údajů měla firma na konci roku 2013 v Jižní Koreji 93 928 zaměstnanců.

Čistý zisk Samsungu se loni snížil o 23,2 procenta na 23,4 bilionu wonů (516,9 miliardy Kč). Provozní zisk divize mobilních telefonů, která je hlavní divizí firmy, se v samotném čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o 64 procent na 1,96 bilionu wonů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru