Obchodům Albert, které patří společnosti Ahold, se loni v Česku zvedly tržby jen nepatrně - zhruba o jedno procento. Tržby celé společnosti ale povzbudilo rozšíření obchodní sítě o 49 obchodů Spar, které Ahold koupil před necelým rokem. Ahold po akvizici výrazně navýšil svůj tržní podíl a za loňský rok protočil v tuzemsku asi 41 miliard korun.

Nákup obchodů po ztrátovém Sparu se projevil také v provozním zisku a marži řetězce. Provozní zisk klesl na 520 milionů z 560 milionů v roce předchozím. "Provozní marže, která dosáhla 1,2 procenta za celý rok, byla poznamenána provozní ztrátou ve výši 12 milionů eur z prodejen Spar, které jsme koupili," uvedl Ahold.

Ahold nyní v Česku provozuje 333 prodejen a má nakročeno stát se jedničkou českého maloobchodního trhu. V první polovině roku se bude soustřeďovat na rekonstrukci a "přebarvení" zbytku obchodů Spar a Interspar.

"Tento týden například předěláváme Interspary ve Starém Městě u Uherského Hradiště, v Praze ve Štěrboholech, v Mladé Boleslavi a v Mostě," uvedla mluvčí společnosti Ahold Dagmar Krausová.

Letáky s upozorněním na dvoudenní uzavírku obchodu v příštím týdnu dostali třeba zákazníci v Českých Budějovicích, kde se v roce 1997 otevíral vůbec první Interspar v České republice.
Celá síť má být sjednocená do 18. března.

Nizozemská skupina Ahold provozuje obchody vedle Evropy také v USA. Globálnímu řetězci supermarketů vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o dvě procenta na 219 milionů eur (šest miliard korun). Za celý rok klesl skupině čistý zisk na čtvrtinu na necelých 600 milionů eur (asi 16 miliard korun).

Růst zbrzdily vyšší výdaje na podporu prodeje na domácím trhu a v USA a již zmíněné mimořádné náklady spojené s převzetím prodejen Interspar v České republice. Společnost, která v tuzemsku provozuje obchody Albert, současně uvedla, že zvýší dividendu a spustí nový program odkupu akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru