Jihokorejský Ústavní soud ve čřtvrtek zrušil 62 let platný zákon, který zakazoval nevěru. Podle pravomocného rozhodnutí soudu prý zákon potlačoval osobní svobody.

Verdikt Ústavního soudu může ovlivnit tisíce lidí. Ty kteří v současnosti čelí soudnímu procesu, nebo ty kteří byli na základě zákona shledáni vinnými. Na základě zákona o nevěře mohl totiž dostat až dva roky vězení každý, kdo měl sex se sezdanou osobou, pokud samozřejmě nešlo o manžele.

Od roku 1985 bylo z nevěry podle tohoto zákona obviněno téměř 53 000 Jihokorejců, ale tresty vězení padaly jen zřídka. Stoupenci zákona tvrdí, že podporoval monogamii a udržoval neporušenost rodin. Podle odpůrců však vláda nemá právo zasahovat do soukromého života lidí.

Jak rozhodnutí jihokorejského Ústavního soudu ovlivní životy běžných jihokorejských občanů zatím není jasné. Pozitivní vliv na byznys je však již zřejmý. Po zveřejnění rozsudku stoupla cena akcií jihokorejské společnosti Unidus vyrábějící latexové výrobky, včetně kondomů, a to o 15 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru