Dow Jonesův index, který je jedním z hlavních ukazatelů vývoje cen akcií na amerických trzích, ve středu uzavřel na novém rekordu. Naopak indexy S&P 500 a Nasdaq Composite oslabily, a to kvůli ztrátám technologické společnosti Apple. Na devizových trzích klesal dolar.

Dow Jones vzrostl o 0,08 procenta a uzavřel na rekordních 18 224,57 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 naopak o 0,08 procenta klesl a dostal se na 2113,86 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 0,02 procenta na 4967,14 bodu.

Akcie Applu oslabily o 2,6 procenta, investoři se totiž rozhodli po posledním růstu akcií firmy vybrat zisky. Od počátku letošního roku Apple posílil už o více než 16 procent. Oslabovaly také akcie Hewlett-Packardu, které odepsaly 9,9 procenta. Na vině jsou slabé čtvrtletní tržby a výhled na celý rok.

Akcie firmy McDonald’s naopak o 3,9 procenta zpevnily, akcie maloobchodní společnosti Target si díky výsledkům hospodaření za čtvrté čtvrtletí připsaly 0,3 procenta. Díky růstu cen ropy ale posilovaly rovněž energetické společnosti.

Vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové před výborem Sněmovny reprezentantů poskytlo investorům jen málo vodítek k tomu, kdy se banka chystá začít zvyšovat úrokové sazby.

Dolar ve středu oslabil ke koši šesti hlavních měn. Investoři prodávali dolary po vystoupení Yellenové, která naznačila, že Fed nebude pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Analytici se však domnívají, že pokles dolaru je jen dočasný, protože Fed by měl zvýšit úrokové sazby v letošním roce, i když to možná nebude již v červnu, jak se mnozí domnívají. Euro naopak díky dohodě Řecka o úvěru posiluje.

V závěru obchodování euro vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta na 1,1360 USD a k japonskému jenu stouplo o 0,1 procenta na 135,06 JPY. Dolar vůči jenu o 0,08 procenta oslabil a dostal se na 118,89 JPY. Ke koši šesti hlavních světových měn dolar klesl o 0,3 procenta na 94,229 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru