Společnost Apple musí zaplatit odškodné 532,9 milionu dolarů (přibližně 12,9 miliardy korun) společnosti Smartflash LLC. Federální porota v noci z úterý na středu rozhodla, že software iTunes firmy Apple porušil tři patenty, které vlastní Smartflash. Firma Smartflash původně požadovala odškodné až 852 milionů USD. Konečné odškodné je sice nižší, i tak bude nákladnou ranou pro amerického technologického obra.

Porota soudu pro východní obvod Texasu po osmi hodinách jednání konstatovala, že Apple nejenže používal patenty Smartflash bez povolení, ale dělal to i vědomě.

Apple v reakci na to uvedl, že toto rozhodnutí je dalším důvodem, proč je potřeba reformovat patentový systém s cílem omezit spory se společnostmi, které samy nevyrábějí produkty, jako je Smartflash. "Odmítli jsme platit této společnosti za nápad, jehož inovací naši zaměstnanci strávili roky, a bohužel jsme neměli jiný výběr než proti tomu bojovat soudní cestou," uvedl Apple v prohlášení. Ve firmě Smartflash nebyl k zastižení nikdo, kdo by se k rozhodnutí vyjádřil.

Smartflash podal žalobu na Apple v květnu toku 2013. Tvrdil, že software iTunes porušuje jeho patenty spojené s přístupem a ukládáním stažených skladeb, videí a her. Apple se snažil o zamítnutí žaloby, ale v únoru 2015 soudce Rodney Gilstrap rozhodl, že technologie Smartflash není základní a zaslouží si patent. Otevřel tak cestu k soudnímu líčení.

Apple v průběhu soudního líčení tvrdil, že patenty neporušoval, a snažil se přesvědčit porotu, aby patenty prohlásila za neplatné. Argumentoval i tím, že dříve patentované vynálezy zahrnují stejnou technologii.

Žaloba Smartflash tvrdila, že kolem roku 2000 se jeden ze spoluvynálezců patentů Patrick Racz setkal s mužem jménem Augustin Farrugia, aby s ním jednal o technologii patentů. Farrugia se později stal jedním z ředitelů Applu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru