Zisk a tržby amerického výrobce počítačů Hewlett-Packard v prvním čtvrtletí firemního finančního roku klesly a firma podstatně snížila výhled zisku pro celý rok. Na zhoršení výsledků i výhledu se podepsal silný kurz dolaru, sdělila společnost, která je po čínském Lenovu druhým největším výrobcem počítačové techniky na světě. Akcie firmy se po zprávě propadly o více než šest procent.

Čistý zisk HP se za čtvrtletí do konce ledna snížil meziročně o pět procent na 1,37 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard korun). Tržby klesly o pět procenta na 26,8 miliardy dolarů a výnosy divize služeb oslabily o 11 procent. Výsledky skončily pod odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters.

Hewlett-Packard vytváří asi dvě třetiny svých tržeb mimo USA, takže pohyby dolaru mohou mít na její výsledky značný vliv. Dolar za posledních šest měsíců posílil proti koši měn zhruba o 15 procent, což snižuje tržby amerických firem v zahraničí po zpětném přepočtu na dolary.

Firma rovněž výrazně snížila listopadový odhad zisku pro celý tento rok. Celoroční zisk na akcii nyní odhaduje v rozpětí 3,53–3,73 dolaru, zatímco analytici dosud počítali v průměru s výsledkem 3,95 dolaru na akcii.

Společnost Hewlett-Packard v říjnu informovala, že se rozdělí na dvě části a oddělí divizi osobních počítačů a tiskáren od technologických služeb. Od té doby až do závěru úterního obchodování v New Yorku akcie firmy posílily o více než devět procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru