Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) očekává za rok 2014 konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Oproti roku 2013 je to nárůst o 327 milionů korun, což představuje 214 procent. Konsolidovaný provozní hospodářský výsledek je na úrovni 1,2 miliardy korun, což oproti roku 2013 znamená nárůst o více než 60 procent. V úterý tuto informaci v Ostravě řekli zástupci skupiny. Letos společnost předpokládá růst zisku asi o 50 procent.

EBITDA skupiny za rok 2014 činí 1,435 miliardy korun. "Ukazatel výkonnosti EBITDA je meziročně lepší téměř o 70 procent," uvedl předseda představenstva a hlavní vlastník skupiny VMG Jan Světlík. Řekl, že ve skupině vzrostla rentabilita a výrazně se zlepšilo hospodaření klíčových dceřiných společností.

"Vítkovice Heavy Machinery mají provozní zisk lepší o více než 180 procent, což představuje po předloňské ztrátě zlepšení zhruba o 240 milionů korun," uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Další dceřiná společnost Vítkovice Hammering, která provozuje rychlokovárnu a v roce 2013 byla v provozní ztrátě, je nyní v mírném provozním zisku. Společnost Vítkovice Heavy Machinery se nejvíce zlepšila i v ukazateli EBITDA, který jí stoupl o 785 procent.

Finanční ředitel VMG Martin Schauer řekl, že výsledek táhly nahoru tradiční obory, které skupina řadí do pilíře svého uzavřeného výrobního cyklu. "Výsledky roku 2014 jsou velmi pozitivní. Podařilo se nám překonat takovou tu dlouhou, téměř sedmiletou krizovou situaci," řekl Světlík. V klíčových výrobách by se podle něj měla situace nadále zlepšovat.

Světlík řekl, že situace na Ukrajině a v Rusku je pro VMG komplikací, ale na druhou stranu skupině i pomohla. "Protože dodávky z Ukrajiny jsou velmi komplikované, tak všichni výrobci, kteří na Ukrajině léta nakupovali, se musejí obracet jinam," vysvětlil. Skupině pomohlo i posílení dolaru, díky kterému zdražili čínští výrobci.

"Hlavní ale je, že jsme udělali změny v nákladovosti v roce 2012, 2013, 2014. Tam si myslím, že je klíč k úspěchu, a teď, když je příležitost, umíme být lídrem na trhu," řekl Světlík. Schauer upozornil na to, že loni byla vypořádána většina starých zajišťovacích operací, což pomůže finančním výsledkům skupiny. "Měli bychom už plně participovat na oslabení koruny," řekl finanční ředitel.

VMG letos ovlivní uzavření ocelárny společnosti Vítkovice Steel, což se dotkne například kyslíkárny nebo společnosti Doprava. "My ten proces řešíme více než pět let. Dneska jsme připraveni na to, že v devátém měsíci se ocelárna zavře. Já to považuji za obrovské zklamání," řekl Světlík.

Vítkovice Machinery Group je největší ryze českou strojírenskou skupinou. Tvoří ji více než 30 společností, které zaměstnávají přes 8000 lidí. Vítkovice exportují do více než 100 zemí světa.

Obchodní ředitel VMG Jiří Skuhra řekl, že export tvoří více než 60 procent celkových tržeb skupiny. Více než polovina exportu jde do Evropské unie, přičemž největší podíl mezi zeměmi (31 procent) mělo loni Turecko, kde se chýlí ke konci dostavba elektrárny, která by měla skončit letos. "Chtěli bychom být daleko úspěšnější na domácím trhu. Neumíme získávat zakázky v Česku, na Slovensku a v Polsku. Na to se teď budeme více soustřeďovat," řekl Světlík.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru