V pondělí ukrajinská státní energetická firma Naftogaz obvinila ruskou společnost Gazprom, že jí nedodává plyn, za který si předem zaplatila. Ukrajinská firma obdržela jen 47 milionů metrů krychlových plynu, přičemž objednáno měla 114 milionů. Gazprom v reakci na to uvedl, že dodává plyn přímo do povstaleckých oblastí, kam Ukrajina minulý týden dodávky plynu přerušila.

Společnost Naftogaz Gazpromu sdělila, že za dodávky plynu do Luhanské lidové republiky ani Doněcké lidové republiky platit nebude, protože nejsou v souladu s uzavřenou kupní smlouvou. Ruský premiér Dmitrij Medveděv však konstatoval, že Moskva bude úhradu za dodávky plynu na jihovýchod země od Kyjeva požadovat.

"Je lhostejné, zda se jedná o spotřebitele, kteří se nacházejí na území Ukrajiny, či v samostatných oblastech. Tyto dodávky jsou součástí celkové bilance plynu dodávaného na Ukrajinu,"  potvrdil Medveděv.

Kyjev proto výrazně zvýšil své odběry tak, aby rychle odebral již zaplacený ruský plyn. Jinak totiž hrozí, že plyn odeberou povstalci.

Gazprom oznámil, že Ukrajina nezaplatila předem za další dodávky plynu, a existuje tak vážné riziko pro tranzit plynu do Evropy přes tuto zemi. Podle svých slov dodat Ukrajině z předplacených dodávek již jen 219 milionů metrů krychlových plynu, který země spotřebuje za dva dny. Pokud nepřijde nová platba, Gazprom dodávky na Ukrajinu zastaví. "Vytváří to vážná rizika pro tranzit plynu do Evropy," tvrdí Gazprom.

Evropská komise však očekává, že dodávky plynu zůstanou na obvyklé úrovni. Dodávky plynu do Evropské unie jsou v tuto chvíli na běžné úrovni a neočekává se, že spor mezi Ruskem a Ukrajinou za nezaplacené účty by je ovlivnil, řekla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová.

Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a téměř polovina tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu. Gazprom loni v létě přerušil dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. Na konci října se pak obě stany za evropského zprostředkování dohodly na zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, Ukrajině ukládá platit za dodávky plynu předem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru