Antimonopolní odbor Evropské komise zahájil hloubkové zkoumání dohody, v jejímž rámci má americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) převzít energetickou divizi francouzské strojírenské společnosti Alstom. Transakce v hodnotě 12,4 miliardy eur, v přepočtu 340 miliard korun, by mohla omezit konkurenční prostředí na trhu turbín, sdělila komise.

Převzetí energetické divize Alstomu by vedlo ke snížení počtu globálních konkurentů GE v segmentu velkých plynových turbín ze tří na dva. Vedle americké skupiny by zůstal na tomto trhu už jen německý Siemens a japonská Mitsubishi Hitachi Power Systems. To by se mohlo promítnout do vyšších cen, uvedla komise.

"Máme obavy, že navrhovaná transakce by vedla nejen k vyšším cenám, ale i k tomu, že zákazníci budou mít menší možnost volby a v sektoru se omezí inovační aktivita," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Rozhodnutí by měl výkonný orgán Evropské unie vydat do 8. července, sdělila agentura Reuters.

Krok Evropské komise zřejmě vyvine na firmu GE tlak, aby nabídla Bruselu ústupky, zejména v podobě prodeje některých aktiv. Komise již v roce 2001 zablokovala konglomerátu plán koupit za 42 miliard dolarů amerického konkurenta Honeywell International, třebaže americké úřady transakci schválily.

Alstom se dohodl na prodeji většiny své energetické divize americkému koncernu General Electric loni v červnu. Transakce francouzskému podniku umožní zaměřit se na jeho dopravní divizi, která vyrábí například rychlovlaky TGV. Firma GE prodá Alstomu svou divizi pro systémy železniční signalizace, aby tak podpořila zbylé aktivity francouzského podniku na trhu dopravních zařízení.

Energetická divize Alstomu vyrábí turbíny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny. Jeden z výrobních závodů má firma v Brně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru