Ceny výrobců v lednu opět klesly v téměř všech odvětvích. Nejnovější data Českého statistického úřadu ukazují, že kvůli nižším cenám ropných produktů a chemických látek klesly ceny průmyslových výrobců meziročně o 3,5 procenta. V porovnání s prosincem loňského roku se snížily o procento. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíc snížily ceny energií, které klesly téměř o desetinu.

Oproti lednu v roce 2014 klesly také ceny zemědělských výrobců, a to o více než devět procent. Meziměsíčně ovšem ceny o procento vzrostly. Nejvíce v lednu zlevnily brambory jejichž cena klesla o polovinu. Levnější bylo také vepřové, naopak vejce zdražila téměř o devět procent.

Ceny stavebních prací a služeb v prvním měsíci letošního roku meziročně vzrostly. S poklesem daně z přidané hodnoty u knih stouply ceny za vydavatelské služby o 7,5 procenta. Ceny stavebních materiálů a výrobků se oproti loňsku nezměnily.

Lednový vývoj výrobních cen podle analytika ČSOB Petra Dufka napověděl, že ekonomiku čeká další rok jen velmi mírné inflace. "Ta ovšem bude mít pozitivní dopady jak pro spotřebitele, tak pro velkou část firem. Stojí za ní především nižší ceny pohonných hmot, které mohou pro české firmy i domácnosti znamenat jen v letošním roce úsporu okolo 40 miliard korun," uvedl.

Meziročně vzrostly ceny vody, její úpravy a rozvodu o 3,4 procenta, dopravních prostředků o 1,3 procenta a obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,2 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly meziročně nižší o tři procenta. Proti prosinci byly ceny potravinářských výrobků nápojů a tabáku vyšší o 0,1 procenta.

V nejbližších měsících lze podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa očekávat další tlak na pokles cen v průmyslovém sektoru. "Propad cen ropy se bude promítat i v dalších měsících kvůli druhotným dopadům. Velmi dobrá loňská úroda spolu s ruskými sankcemi stále tlačí dolů ceny v potravinářském průmyslu," uvedl.