Eurozóna v páteční dohodě Řecku nijak neustoupila a veškeré ústupky se odehrály na řecké straně. Řekl to v sobotu irský ministr financí Michael Noonan, který zastupuje svou zemi v jednáních Euroskupiny. Ministr tím popřel tvrzení řeckého premiéra Alexise Tsiprase, podle něhož dohoda s ministry financí zemí eurozóny znamená ukončení úsporných opatření, k nimž se věřitelům zavázala předešlá vláda.

"Mají politický problém, protože jde o úplný obrat jejich předvolební pozice. Na stole není absolutně nic, co by se dalo považovat za ústupek (ze strany eurozóny)," řekl Noonan podle agentury Reuters.

"To oni teď musejí přicházet s kompromisy, což také dělají, a to podstatně," řekl ministr v rozhovoru pro irskou mediální společnost RTE. Podle něj ale Atény nemají příliš na výběr. "Největší hrozbou pro Řecko bylo, že do příští středy by se zhroutil jejich bankovní systém."

Podle zdroje Reuters z bankovních kruhů odtekla z řeckých bank jen v pátek zhruba miliarda eur (přes 27 miliard korun). Vkladatelé se báli, že jednání zkrachují a Atény by mohly v příštích dnech vyhlásit státní bankrot, zastavit výběry vkladů z bank a vrátit se k vlastní měně.

Od prosince Řekové stáhli z bank podle odhadů asi 20 miliard eur v obavách, že v lednových volbách zvítězí Tsiprasova krajně levicová strana Syriza. To se také stalo a výhru jí zajistily sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s takzvanou trojkou (zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu), jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování dohodnutých reforem.

Podle Noonana se bude muset Řecko v přechodném období dohodnout s oficiálními věřiteli na třetím záchranném programu. Atény už ve dvou programech od roku 2010 dostaly od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu 240 miliard eur, stále se ale nejsou schopny vymanit z následků dluhové krize.

Do dluhové krize se před pěti lety dostalo i Irsko, jehož státní finance těžce zasáhl pád domácích bank. Irsko po sérii bolestných úspor a tvrdých reforem ale záchranný režim opustilo už předloni jako první z takto postižených zemí eurozóny. Země nyní splácí před termínem své dluhy vůči MMF a je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik Evropy.

Tsipras v sobotu prohlásil, že jeho vláda páteční dohodou udělala "rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky". Dohoda s Euroskupinou podle něj ruší závazky předchozí vlády ohledně snížení mezd a důchodů, propouštění ve státním sektoru a zvýšení DPH na jídlo a léky.

Podle páteční dohody ale musejí Atény do pondělí představit seznam reformních opatření. Dohoda o prodloužení úvěrů bude platit teprve v případě, že věřitelé dojdou k závěru, že řecké závazky dostatečně plní jejich podmínky.

Ve vedení řecké vládní strany Syriza v pátek podle řeckého tisku vypukly kvůli vývoji vyjednávání s eurozónou rozepře. Podle krajně levého křídla této strany se vláda signalizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům.

Většina politických stran v Řecku dohodu vlády s eurozónou ale uvítala. "To nejhorší se podařilo odvrátit," uvedla opoziční liberálně konzervativní strana Nová demokracie, která vedla předešlou vládu. Zároveň ale upozornila, že Řecko se nyní dostane pod ještě přísnější kontrolu věřitelů. Řečtí komunisté naopak prohlásili, že dohoda z Bruselu není nic jiného než pokračování úsporného programu.