V Číně, která produkuje asi 80 procent celosvětové výroby obuvi, se zdražuje nejen materiál, energie, ale i pracovní síla. Mohlo by to pomoci českým obuvnickým firmám.

Například německé společnosti, které část výroby zadávají i v Česku, se začínají po subdodavatelích v Evropě poohlížet čím dál více. Na veletrzích Styl a KABO, které se konají v Brně, to řekla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

"To, čím mohou tuzemští výrobci čelit zahraniční konkurenci, je zejména schopnost vyrobit i menší série a rychle je dopravit kamkoliv nejen v České republice, ale i v Evropě," uvedla Mayerová.

Podle ní mají renomované zahraniční značky problém v Číně najít výrobny, které dodržují ISO normy. Složité je také zajistit včasnou přepravu výrobků do Evropy, kde se prodávají. "Příprava na nové kolekce se neustále prodlužuje. Dnes již pomalu nestačí roční předstih v objednávkách. To je velké riziko, protože nikdo neví, jak se bude trh vyvíjet," uvedla Mayerová.

Evropští výrobci nemusejí držet velké skladové zásoby, doprava výrobků na místo určení je rychlejší. "U nás je hodně firem, které mají navázanou spolupráci se zahraničními partnery, některé české firmy dělají pouze práci ve mzdě. Je dobré, že se německé firmy začínají poohlížet po výrobě v Evropě," uvedla Mayerová. Práce ve mzdě znamená, že například zahraniční firma objedná zboží, dodá výrobní postup i materiál a pak odebere výrobky.

V českém obuvnickém průmyslu nyní pracuje přes 4000 lidí, v minulosti to bylo až 35 000 lidí. Na trhu je 35–40 firem, od těch nejmenších dílen po větší společnosti. Podle Mayerové se loni tuzemským výrobcům poměrně dařilo, přesná čísla ale asociace k dispozici nemá. "Od některých společností máme signály, že nestačily vyrábět. Rozvoj výroby dnes brzdí nedostatek kvalifikovaných pracovníků," dodala Mayerová.