Česká exportní banka (ČEB) se v tomto týdnu rozhodla obnovit úvěry na český vývoz do Ruska. Půjčky ale bude poskytovat za přísnějších podmínek než dříve. Banka chce podporovat vývozy významných českých zaměstnavatelů. "Upřednostňovány budou transakce s kratší dobou splatnosti," konstatoval ředitel odboru mezinárodních vztahů a komunikace ČEB Petr Križan.

K obnovení úvěrování ČEB přistoupila, protože rubl po Novém roce už dál neoslaboval. Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojišťování vývozu do Ruska nepřerušila.

Dozorčí rada ČEB na čtvrtečním zasedání odsouhlasila nové principy podpory exportu do Ruska pro letošní rok, řekl ČTK Križan. Do budoucna hodlá ČEB podporovat především takové obchody, kdy vývozce či jeho subdodavatelé jsou v Česku významnými regionálními zaměstnavateli. Upřednostněny budou produkty, kdy příjemci úvěrů budou čeští vývozci, především přímý vývozní dodavatelský úvěr, odkupy a předexportní úvěry.

"Pro financování ve vazbě na teritorium Ruské federace bude ČEB upřednostňovat transakce s dobou splatnosti do sedmi let," sdělil Križan. "Současně bude podporovat poskytování úvěrů formou klubových půjček nebo syndikátu při zapojení silných ruských bank jako věřitelů," dodal.

V rámci Ruské federace má ČEB rozpůjčováno přibližně 30 miliard korun, což představuje třetinu všech klientských úvěrů. Na základě svých vnitřních limitů může ČEB do Ruska půjčit ještě dalších deset miliard korun.

ČEB na konci roku uvedla, že má v bilanci ztrátové pohledávky za téměř 19 miliard korun, z čehož velkou část nesplácených pohledávek tvoří právě projekty v Rusku. Problematické obchodní případy pocházejí z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřuje policie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru