Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot a topných olejů.

Bratislava.  Budou zveřejněny informace o vývoji nezaměstnanosti na Slovensku za leden 2015.

Brusel.  Ministři financí eurozóny budou jednat o prodloužení záchranného programu pro Řecko a řešení řeckého dluhu.

New York. Americký výrobce zemědělské, lesní a stavební techniky Deere & Co. zveřejní hospodářské výsledky za první fiskální čtvrtletí.


Bělobrádek je pro dřívější odchody horníků do důchodu

Pavel BělobrádekMístopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) podporuje novelizaci nařízení vlády, které se týká dřívějších odchodů horníků do důchodu, tak aby platilo i pro horníky, kteří stanoveného počtu směn dosáhli až po roce 2008. Řekl to ve čtvrtek po setkání s odboráři v Orlové na Karvinsku. Dosud se dřívější odchody do důchodu týkají jen horníků, kteří fárali před rokem 1993 a stanovený počet směn odpracovali před rokem 2009.

Horničtí odboráři ale chtějí, aby se změnil i důchodový zákon a o pět let dříve mohli odcházet do důchodu všichni horníci. Zdůvodňují to především tím, že kvůli náročné práci v těžkých podmínkách je jejich zdravotní stav mnohem horší než u ostatní populace. Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel řekl, že odboráři mají k dispozici čtyři zdravotní studie. "Ve všech studiích je zcela jednoznačně řečeno, že zdraví horníků je opravdu velmi narušováno pracovním prostředím," řekl Sábel. Střední délka života horníků je podle něj o 5,8 roku kratší než u průměrné populace v Česku.

Bělobrádek řekl, že obecně je pro změnu zákona, ale bude záležet na konkrétních parametrech. "Musíme si potom říct, jak konkrétně to bude řešeno, to znamená, v kolika, za kolik, jaké budou příplatky a podobně. Samozřejmě to velmi úzce souvisí s tím, kolika by se to týkalo lidí," řekl vicepremiér. Uvedl, že by záleželo i na tom, kterých profesí těžkého průmyslu by se dřívější odchody týkaly. Na dřívějších odchodech do důchodu by se podle něj museli podílet i zaměstnavatelé například vytvořením zvláštních fondů.

Němci odmítli řeckou žádost o prodloužení finanční pomoci

Řecko ve čtvrtek oficiálním dopisem požádalo země eurozóny o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, které by nové vládě v Aténách poskytlo čas na jednání o dluhu. Návrh ale podle očekávání neobsahuje závazky uskutečňovat dohodnutá úsporná opatření a reformy.

Německá vláda však žádost Atén o prodloužení finanční pomoci zamítla. Čtvrteční návrh Řecka podle německých ekonomických ministrů neodpovídá kritériím dohodnutým v pondělí na jednání euroskupiny. Předběžné stanovisko Berlína pro páteční jednání ministrů financí eurozóny v textu dokumentu označilo návrh Řecka za "trojského koně", jehož cílem je fakticky se vyvázat z plnění podmínek dosavadního úvěrového programu.

MMF vyzval Slovinsko, aby urychlilo privatizaci

Slovinská vlajkaMezinárodní měnový fond (MMF) vyzval Slovinsko, aby podstatně urychlilo privatizaci státních firem. Vláda v Lublani by v konečném výsledku neměla mít kontrolu nad žádným podnikem, který nemá vyloženě strategický charakter, uvedl fond v analýze slovinské ekonomiky. Slovinsko se v roce 2013 ocitlo na pokraji dluhové krize a vláda se tehdy rozhodla prodat 15 státních podniků. Dosud se však dostaly do soukromého vlastnictví jen tři z nich. Vláda by chtěla v nejbližších týdnech prodat telekomunikačního operátora Telekom Slovenije a druhou největší slovinskou banku Nova KBM (NKBM).

Vláda chce v příštích měsících sestavit nový seznam firem určených k privatizaci a tento týden vyjádřila odhodlání prodat postupně většinu bank. Slovinské banky se v roce 2013 dostaly do problémů kvůli vysokému objemu špatných úvěrů a vláda na jejich sanaci musela vynaložit více než tři miliardy eur (82,3 miliardy Kč). Země se kvůli tomu jen těsně vyhnula potřebě požádat eurozónu o záchranný úvěr. Od vyhlášení nezávislosti v roce 1991 se Slovinsko zdráhalo prodat své velké banky a další společnosti. Stát tak přímo kontroluje zhruba polovinu ekonomické aktivity v zemi.

ECB nechá veřejnost nahlédnout do zákulisí

Evropská centrální banka poprvé odhalila zákulisí svých jednání. Zveřejnila zkrácený záznam lednové schůzky guvernérů centrálních bank zemí eurozóny, na které se rozhodlo o kontroverzním kvantitativním uvolňování, tedy o napumpování více než jednoho bilionu eur do evropské ekonomiky. Z přepisů schůzky lze např. vyčíst argumenty těch, kteří byli proti spuštění programu. K jednotlivým vyjádřením sice nejsou přidávána jména, ale zainteresovaní lidé autory výroků nejspíše vytuší.

 

ECB teď bude zveřejňovat podobné záznamy o všech schůzkách týkajících se monetární politiky vždy čtyři týdny po jejich konání. Dosud byly záznamy odtajňovány až po 30 letech. Tato praxe zůstane zachována pro schůzky Rady guvernérů, které se netýkají měnové politiky.

Šéfové několika státních úřadů složí služební slib

Šéfové Drážní inspekce, Státní plavební správy, České obchodní inspekce nebo například Puncovního úřadu v pátek složí slavnostní služební slib. Tato povinnost, kterou už v minulých dnech absolvovali šéfové úřadů náležejících pod ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí, vyplývá ze zákona o státní službě.

V resortu dopravy se tato povinnost týká celkem čtyř organizací, které jakožto správní úřady spadají pod služební zákon. Jejich vedoucím a ředitelům už v listopadu vznikl služební poměr, a proto musí složit služební slib, konstatoval mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Kromě Drážní inspekce a plavební správy se to týká rovněž ředitelů Drážního úřadu a Úřadu pro civilní letectví. Podobná ceremonie proběhne dnes i na ministerstvu průmyslu. Do rukou ministra Jana Mládka (ČSSD) složí slib například ředitel České obchodní inspekce, ředitel Státní energetické inspekce nebo předseda Puncovního úřadu.

Slavnostní slib skládají v uvedených organizacích vždy jejich vedoucí. Na jejich posty musí být podle služebního zákona do konce letošního roku vypsáno výběrové řízení, doplnil Neřold s tím, že složení slibu je podmínkou toho, aby do doby chystaných výběrových řízení mohli své úřady zastávat.