Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračují v poklesu kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou. Severomořská ropa Brent se tak vrátila pod 60 dolarů za barel. Dolů ji tlačí zprávy o rostoucích zásobách ve Spojených státech a možném zvyšování těžby v Saúdské Arábii.

Cena ropy Brent dopoledne vykazovala pokles o více než dolar na 59,36 dolaru za barel. Pokračuje tak v sestupu z dvouměsíčního maxima 63 dolarů za barel, na které se vyšplhala v úterý. Americká lehká ropa WTI dopoledne zlevnila o dva dolary a nacházela se těsně nad 50 dolary za barel.

Ropný institut API ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 14,3 milionu barelů. Analytici přitom očekávali přírůstek 3,2 milionu barelů. Pokud údaje API potvrdí dnešní zpráva vládního Úřadu pro energetické informace (EIA), půjde podle agentury Reuters o největší týdenní přírůstek v záznamech sahajících do roku 1982.

Poradenská společnost PIRA navíc ve středu uvedla, že Saúdská Arábie by mohla zvýšit těžbu ropy do blízkosti deseti milionů barelů denně. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC.

Vývoj na ceně ropy typu Brent:

brent v2 20150219
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru