Slovinsko podle tamního ministerstva financí postupně prodá většinu svých státních bank. Slovinské banky se v roce 2013 dostaly do problémů kvůli vysokému objemu špatných úvěrů. Vláda do nich musela "nalít" více než tři miliardy eur (82,3 miliardy korun) a země se jen těsně vyhnula potřebě požádat o záchranný úvěr.

"Kromě SID Banky, která má zvláštní úlohu, budou banky privatizovány celé. Je zde šance, že vláda zůstane minoritním akcionářem NLB (Nova Ljubljanska Banka)," prohlásil státní tajemník ministerstva financí Metod Dragonja.

SID Banka je státní exportní a rozvojová banka. Je pověřena financováním vývozu a malých a středně velkých podniků. NLB je zase největší bankou ve Slovinsku a je plně ve vlastnictví státu. Země se zdráhá prodat své velké banky od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Stát tak kontroluje více než polovinu bankovního sektoru v zemi.

Vláda doufá, že v příštích týdnech prodá druhou největší banku Nova KBM. Prodej byl zpožděn kvůli stížnostem malých akcionářů a majitelů podřízených dluhopisů, kterým se nelíbí, že banka snížila akciový kapitál a zrušila podřízené dluhopisy v prosinci 2013, kdy ji zachraňoval stát.

Mezinárodní měnový fond vyzval loni v prosinci Slovinsko, aby prodalo všechny státní banky. Privatizaci finančních ústavů doporučila zemi se dvěma miliony obyvatel také Evropská komise, napsala agentura Reuters.

Související