Bylo to jako roztlačit vlak, vytvořili jsme paralelu ke tři sta let zažitému školnímu systému. Tak hodnotí manažer projektu Národní soustavy kvalifikací Ivo Jupa program, který za posledních pět let na trh práce vychrlil sto deset tisíc držitelů osvědčení o profesní kvalifikaci.

Národní soustava kvalifikací pomáhá lidem, kteří získali profesní zkušenosti nad rámec svého vzdělání, ale chybí jim celostátně uznaný doklad. Nyní například autolakýrníci, klempíři nebo kuchaři a včelaři mohou získat odborný certifikát, který potvrdí jejich dovednosti. 

"Osobně si myslím, že do tří let bude počet klasických vysvědčení stejný jako počet námi vydaných certifikátů," tvrdí Jupa a dodává, že "papír" z Národní soustavy kvalifikací je plnohodnotnou alternativou například k výučnímu listu. V současné době systém obsahuje téměř sedm stovek profesních kvalifikací. Do konce roku jich bude tisíc dvě stě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru