Více než 1 800 českých firem má základní kapitál ve výši jedné koruny. Umožňuje to zákon o obchodních korporacích platný od 1. ledna 2014, který zrušil do té doby platnou minimální hranici 200 tisíc korun. Podnikatelé možnost zaspat společnosti s ručením omezeným s kapitálem pod dříve platnou hranici hojně využívají. Více než dvě třetiny (69 %) "eseróček", které vznikly v průběhu roku 2014, má zapsaný kapitál nižší než 200 tisíc korun. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. 

V průběhu loňského roku se registrovalo 16 717 se zapsaným kapitálem nižším než 200 tisíc korun. "V rámci této skupiny podnikatelé nejčastěji volili firmu s jednu z šesti hodnot základního kapitálu. Necelé pětina (17 %) z nich zapsala částku 100 tisíc korun, 15 procent podnikatelů zvolilo tisícikorunu. S malým odstupem následovaly částky 10 tisíc korun (12 %), 1 koruna (11 %), 50 tisíc korun (9 %) a 20 tisíc korun (9 %),“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čtvrtina firem (6 089) založených v roce 2014 má zapsaný základní kapitál ve výši 200 tisíc korun, a jen 3,5 procenta (840) "eseróček" zapsalo kapitál nad tento již neplatný limit. 

Do základního kapitálu v Česku podnikatelé investovali celkem 2,65 bilionu korun, z toho 70 procent do akciových společností a 30 procent do společností s ručením omezeným.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.