Více než 1 800 českých firem má základní kapitál ve výši jedné koruny. Umožňuje to zákon o obchodních korporacích platný od 1. ledna 2014, který zrušil do té doby platnou minimální hranici 200 tisíc korun. Podnikatelé možnost zaspat společnosti s ručením omezeným s kapitálem pod dříve platnou hranici hojně využívají. Více než dvě třetiny (69 %) "eseróček", které vznikly v průběhu roku 2014, má zapsaný kapitál nižší než 200 tisíc korun. Informace vyplývají z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. 

V průběhu loňského roku se registrovalo 16 717 se zapsaným kapitálem nižším než 200 tisíc korun. "V rámci této skupiny podnikatelé nejčastěji volili firmu s jednu z šesti hodnot základního kapitálu. Necelé pětina (17 %) z nich zapsala částku 100 tisíc korun, 15 procent podnikatelů zvolilo tisícikorunu. S malým odstupem následovaly částky 10 tisíc korun (12 %), 1 koruna (11 %), 50 tisíc korun (9 %) a 20 tisíc korun (9 %),“ komentuje statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čtvrtina firem (6 089) založených v roce 2014 má zapsaný základní kapitál ve výši 200 tisíc korun, a jen 3,5 procenta (840) "eseróček" zapsalo kapitál nad tento již neplatný limit. 

Do základního kapitálu v Česku podnikatelé investovali celkem 2,65 bilionu korun, z toho 70 procent do akciových společností a 30 procent do společností s ručením omezeným.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.