Vláda Velké Británie se rozhodla doplatit svůj dluh z první světové války a od března začne splácet "věčné dluhopisy" z válečné půjčky. Dluh ve výši téměř dvou miliard liber z roku 1917 by měla zaplatit 9. března.

Záměr splatit svůj závazek z počátku 20. století vláda oznámila v říjnu a v prosinci loňského roku. Zároveň tehdy oznámila plány na splacení všech svých "věčných" dluhopisů, z nichž některé se datují do 18. století. Země v současnosti vydává dluhopisy nejdéle na 50 let.

Britské ministerstvo financí v příštím měsíci splatí dluh, který zastupuje dluhopisy prodané veřejnosti v roce 1917 k financování první světové války. Dluhopisy mají v současné době výnos 4 procenta ročně. "V této době máme velmi nízkou inflaci a vláda má možnost refinancovat dluh novými dluhopisy," uvedl analytik oslovený serverem CNN Money.

Dluhopisy z válečné půjčky drží více než 120 tisíc investorů. Podle listu Financial Times téměř sto tisíc z nich drží méně než tisíc liber. Úřad pro řízení státního dluhu odhaduje, že země zaplatila na úrocích z dvou hlavních válečných půjček od roku 1917 asi 5,5 miliardy liber.

Velká Británie možná splatí dokonce ještě starší dluhopisy. Některé se podle CNN datují ke Krymské válce z 50. let 19. století. Podle serveru BBC jsou některé nesplacené cenné papíry ještě starší a pocházejí z roku 1711.

Během období s vysokou inflací mezi lety 1970 a 1990 nebylo pro investory výhodné tyto staré dluhopisy držet, větší úrok by tehdy člověk získal i na běžném bankovním účtu, komentuje CNN. "Mnoho penzijních fondů a pojišťoven dnes garantuje výnos ve výši 3,5 procenta za rok, na trhu se pak pohybují ve výši 2,5 procenta. Takže dnes jsou tyto dluhopisy atraktivní," dodává.