V roce 2014 bylo v Česku evidováno více než 450 tisíc obchodních společností, z nichž téměř čtvrtina má majoritního zahraničního vlastníka. Nejčastějšími zahraničními vlastníky jsou Slováci (20 tisíc firem), Rusové (17,5 tisíce), Ukrajinci (10,8 tisíce) a Němci (9,5 tisíce).

Zájem Rusů o podnikání v Česku pomalu upadá. Naopak stále přibývá slovenských a polských firem aktivních na českém trhu. Česko se ovšem pomalu ztrácí z hledáčku západních firem. Počet rakouských, německých i nizozemských firem v tuzemsku klesá. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Česko: ráj pro podnikatele z  Východu

V posledních několika letech došlo k nárůstu počtu firem se slovenskými, polskými, maďarskými, rumunskými či bulharskými vlastníky. "Zatímco v případě Polska či Maďarska hraje roli zejména ekonomická a geografická blízkost, balkánské státy mohou v podnikání v tuzemsku vidět možnost, jak se dostat blíže k západním trhům," říká Pavel Finger, člen představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Z první desítky zahraničních firem však došlo k mírnému poklesu počtu u firem s vlastníky z Rakouska (-7,4 %), Německa (-5,6 %) a Nizozemska (-6,1 %).

Ruský zájem o podnikání v ČR se už nasytil

V posledním desetiletí u nás došlo k dramatickému růstu počtu firem s ruskými vlastníky, a to z 8300 na 17,5 tisíce (o 108 %). Nejmarkantnější nárůst počtu společností s ruskými vlastníky byl zaznamenán před rokem 2010, naopak od roku 2012 dochází k určité stagnaci, v posledním roce dokonce k mírnému odlivu ruských firem z republiky. "Přetrvávající krize na Ukrajině a sankční politika EU se na vývoji počtu ruských společností u nás zatím projevily jen mírně," konstatuje Finger.

Slovensko využívá výhod eurozóny

Oproti Česku je na Slovensku ruský ekonomický vliv mnohem menší – firem s ruským vlastníkem tam působí ani ne 500. "Slovensko je díky přijetí eura mnohem integrovanějším státem než Česko, a láká tak podnikatele z dalších států eurozóny, především z Polska, kde se objevuje stoprocentní nárůst v posledních pěti letech," vysvětluje Finger. Zároveň na Slovensku došlo ke zvýšení počtu obchodních společností, které jsou více než z 50 procent vlastněny Ukrajinci. Ti mohou přes Slovensko mnohem snadněji proniknout na západní evropské trhy.

Jedničkou v počtu firem se zahraničním kapitálem je na Slovensku přirozeně, jakožto sousedící stát, Česká republika. Dvaadvacet let od rozdělení Československa tam podniká téměř 17 tisíc firem s českým majoritním vlastníkem.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se