Polská firma Elektrobudowa najala v Polsku pracovníky a vyslala je do své finské pobočky. Pracovníci si brzy při stavbě jaderné elektrárny všimli, že si vydělají citelně méně, než je tam běžné, a začal za ně bojovat tamní odborový svaz. Evropský soudní dvůr nyní rozhodl, že jsou v právu. Konkrétní odškodnění má ještě určit finský soud.

"Je to překvapující rozhodnutí ve sporech o to, jaká má být míra ochrany zaměstnanců při přeshraničním poskytování služeb," říká Tomáš Procházka, specialista na pracovní právo v advokátní kanceláři Dvořák Hager & Partners. Podle něj je přelomové. Protože Polákům přiznává mnohem větší výhody než dosavadní rozhodnutí Evropského soudního dvora.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Firmy, které vysílají zaměstnance do zahraničí, si musí dát pozor na odměňování.
  • Poláci se ve Finsku domohli tamních mezd.
  • Evropský soudní dvůr rozhodl, že prioritní je právo hostitelské země.
  • Také tuzemské firmy působí v zemích s vyšší průměrnou mzdou a posílají tam české zaměstnance.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.