Německá ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předešlém kvartálu. V pátečním předběžném odhadu to sdělil spolkový statistický úřad. Největší evropské ekonomice pomohla k nečekaně silnému růstu domácí poptávka. Páteční údaje posilují naděje na slušný výkon německé ekonomiky v tomto roce, napsala agentura Reuters.

Analytici oslovení Reuters očekávali, že hrubý domácí produkt Německa se v posledních třech loňských měsících zvýší o 0,3 procenta. Čtvrtletní růst německé ekonomiky překonal všechny jejich jednotlivé předpovědi.

"Hospodářské oživení v Německu začalo mnohem dříve, než se čekalo. Někteří na konci léta hovořili o možné recesi, Německo se ale místo toho zotavilo. Skutečnost, že růst pramení především z domácí ekonomiky, skýtá důvod k optimismu," sdělil podle Reuters ekonom Andreas Rees ze společnosti UniCredit. Díky solidnímu loňskému závěru má německá ekonomika podle něj větší šanci růst v tomto roce rychleji, než se očekávalo.

Německé hospodářství se nadechuje. Průmyslovým firmám přibývají zakázky - čtěte ZDE

Meziročně německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 1,6 procenta, což také zdaleka překonalo odhady trhu. Německá statistika podnítila k růstu evropské akcie. Západoevropský index FTSEurofirst 300 se zvýšil o 0,6 procenta a vyšvihl se až na sedmileté maximum. Přední německý burzovní index DAX dopoledne stoupl na rekord.

Za celý loňský rok stoupla německá ekonomika podle zpřesněných údajů o 1,6 procenta. Statistický úřad před měsícem ve svém prvním odhadu růst za uplynulý rok odhadl na 1,5 procenta. V roce 2013 se německý hrubý domácí produkt zvýšil pouze o 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru