Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl loni o 51,9 miliardy korun na rekordních 328,9 miliardy. Informovala o tom Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že 74 procent majetku drží fyzické osoby a 26 procent právnické osoby. Předloni majetek ve fondech stoupl o 35 miliard na 270 miliard korun.

"Jde o rekordní hodnotu majetku v podílových fondech. Předkrizovou úroveň z roku 2008 jsme překonali ve třetím kvartále 2014," komentoval čísla předseda asociace Jan Kabelka. Loňský nárůst tvořilo podle něj průměrné zhodnocení majetku o sedm až osm procent, zbytek byl čistý příliv majetku do fondů.

Struktura investic se podle Kabelky přibližuje západoevropským standardům. Výkonná ředitelka asociace Jana Michalíková připomněla pokračující oblibu dluhopisových fondů a rostoucí zájem o akciové a především dluhopisové fondy. Upozornila na to, že lidé drží podílové fondy stále delší dobu. Důvodem je rostoucí význam úspor ve fondech při zabezpečení na stáří a legislativní úpravy, které prodloužily osvobození zdanění výnosů z šesti měsíců na tři roky.

Nárůst se projevil zejména u smíšených fondů (39 miliard), dluhopisových fondů (16,2 miliardy), akciových fondů (4,3 miliardy) a nemovitostních fondů (0,7 miliardy). Pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu (minus 2,8 miliardy), zajištěné fondy (minus 5,4 miliardy) a fondy fondů (minus 140 milionů).

Nejvíce peněz je v dluhopisových (108,6 miliardy) a smíšených fondech (103,6 miliardy). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 16,6 miliardy na 162 miliard, domácí fondy vykázaly růst o 35,3 miliardy na 167 miliard korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v Česku patří skupina ČSOB s 89,4 miliardy korun, skupina České spořitelny s 86,8 miliardy, skupina Komerční banky se 40,2 miliardy korun, skupina UniCredit Bank s 25,3 miliardy korun a Conseq s 18,8 miliardy korun.

V podílových fondech měli Češi v loňském třetím čtvrtletí majetek za 316 miliard Kč, v životním pojištění 87,1 miliardy, penzijních fondech 310 miliard, ve stavebním spoření 408 miliard a na bankovních účtech 2,62 bilionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru